Lifestyle
LIFESTYLE

Co zobaczyć w Rzymie zimą? Mały przewodnik po Wiecznym Mieście

  • Komentarze

Co zobaczyć w Rzymie? Bryłę koloseum trudno będzie pominąć

Koloseum, Moretti, ok. 1840

Fot: Polona - materiały archiwalne

Przewodniki po Rzymie polecają wiosnę i jesień jako najlepszy czas na zwiedzanie, ale zima ma brew pozorom wiele zalet

Co prawda w 2015 roku polska zima sprawia wrażenie prawie śródziemnomorskiej, śniegu ani śladu – ale Rzym zimą jest jednak cieplejszy i bardziej słoneczny, temperatura w dzień nawet w styczniu przekracza często 10 stopni. Świetna pogodna na zwiedzanie, na pewno lepsza niż upalne letnie dni.
Zimą bilety lotnicze do Rzymu najłatwiej upolować w promocji, turystów jest mniej niż zazwyczaj. Widać to na ulicach, w kawiarniach i barach, a może najbardziej w muzeach i miejscach polecanych przez popularne przewodniki po Rzymie. Jeśli latem kolejki do Muzeów Watykańskich zmieniają życie turysty co najmniej w czyściec, to zimą problem niemal nie istnieje. Oczywiście, raczej nie uda się wejść bez kolejki, ale przynajmniej oczekiwanie nie będzie się przeciągać na wiele godzin.

Zimą Rzym jest najbardziej rzymski. Na ulicach bardziej widoczni stają się sami mieszkańcy miasta, podobnie jest w barach i trattoriach. Te ostatnie zdecydowanie warto odwiedzić i zamówić typowe rzymskie potrawy. W większości smakują najlepiej właśnie zimą. Makaron z boczkiem (pasta alla gricia), pasta e ceci, dania z podrobów i pieczone kasztany są treściwe i rozgrzewają.

Multimedialna wystawa w Rzymie

Zwiedzanie Rzymu nie kończy się na kuchni. Poza klasycznymi atrakcjami warto odwiedzić także stosunkowo nowe muzeum Domus Romane di Palazzo Valentini. Pozostałości niezwykłych rzymskich willi odkryte zostały w 2004 roku, a od 2010 czynna jest efektowna multimedialna ekspozycja, jedyna taka w Rzymie. Filmy i specjalne efekty świetle uzupełniają antyczne zabytki, tak, że starożytna architektura odzyskuje blask, a zwiedzający mogą się przekonać o funkcjonalności jej rozwiązań. Muzeum wciąż jest stosunkowo mało znane, ale też jego rozmiary nie pozwalają na przyjęcie tłumów zwiedzających, najlepiej oglądać je w nielicznej grupie.

Lody od Zahy Hadid

Na zmęczonych antykiem czeka MAXXI (Via Guido Reni 4a), z współczesną architekturą projektu stararchitektki Zahy Hadid. Zimą 2015 w programie muzeum są m.in. wystawa „Architettura in uniformie”, poświęcona architekturze militarnej 1989-2015; „The future is now”, nowe media z kolekcji MAXXI; retrospektywa włoskiej mody z lat 1945-68. A tuż obok muzeum czeka Neve di Latte, jedna z najlepszych nowych lodziarni w Rzymie.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Polona - materiały archiwalne
Data publikacji: 14.01.2015 11:47
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.