Ratusz w Słupsku
Potężna, neogotycka bryła dominująca nad rynkiem to miejski ratusz. Budynek oddano do użytku w 1901 roku. Siedzibę władz miejskich zaprojektowano z rozmachem. Ceglane mury są zdobione, ratusz ma wieżę z zegarem, a we wnętrzach zachowały się ścienne malowidła i witraże z początku XX wieku. Kompozycje z kolorowego szkła znajdują się m.in. w gabinecie Roberta Biedronia.
Budynek jest zaskakująco duży, a rozmach projektu robił jeszcze większe przed wiekiem, gdy liczba mieszkańców była znacznie mniejsza. Inicjator budowy zadłużył miasto, dwukrotnie przekroczył założony budżet i ostatecznie musiał odejść ze stanowiska burmistrza. Zaplanowane z rozmachem inwestycje władz miejskich mają zresztą w mieście znacznie dłuższą tradycję. Poprzedni ratusz, wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku również był krytykowany jako zbyt ostentacyjny i kosztowny jak na rozmiary miejscowości.
O dawnych sporach pamięta już niewiele osób, za to Słupsk może się szczycić efektownym gmachem w centrum miasta, zachowanym wraz z secesyjnym ogrodzeniem i wieloma elementami wystroju. W budynku przechowywana jest też kopia „żelka” czy raczej „Słupcia”, bursztynowego talizmanu sprzed przeszło 3000 lat, znalezionego w pobliżu miasta.
Baszta Czarownic
O ile niedźwiadek przynosił szczęście, o tyle mroczna wieża przy murach obronnych traktowana była przez wieki jako miejsce złowróżbne, które lepiej omijać z daleka. Złej sławy baszta dorobiła się służąc jako więzienie dla kobiet podejrzewanych o czary. Obecnie w zmodernizowanym budynku działa galeria, a w sąsiedztwie powstać mają nowe bulwary i kładka pieszo-rowerowa (więcej o słupskich bulwarach>>).
Stara Nowa Brama
Mimo nazwy, brama sąsiadująca z jednym ze słupskich osiedli ma całkiem szacowny wiek, jej fundamenty położono jeszcze w XIV wieku. Budynek został zmodernizowany w latach 70. XX wieku, w jego pomieszczeniach urządzono przestrzeń wystawową. Jako Galeria Sztuki Współczesnej Nowa Brama działa do dziś.
Firma portretowa w zamku
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku to obecnie siedziba Muzeum Pomorza Środkowego. Wybudowany w stylu gotyckim ok. 1507 roku, został w końcu XVI wieku przebudowany zgodnie z nową modą. Bryła mimo późniejszych modernizacji zachowała renesansowy charakter. W gmachu mieści się jedna z największych na świecie kolekcji pasteli Firmy Portretowej, czyli Stanisława Ignacego Witkiewicza. Zbiór liczy około 300 prac. Liczba znaczna, choć i tak stanowi tylko drobną część dorobku malarza. Różne szacunki mówią o kilku tysiącach portretów, rysowanych ołówkiem, węglem i kredą, pastelami. Są wizerunki przyjaciół i znajomych, przemysłowców i osób nieznanych; artyście zdarzało się płacić rachunki obrazami. Charakterystyczne prace są cenione przez kolekcjonerów polujących na okazję – przez lata na rynku pojawiały się nowe, nieznane wcześniej portrety, które niekiedy (jeśli wierzyć opowieściom zbieraczy) można było kupić za ułamek wartości. Na marzeniu o „okazji” przy tym zresztą liczni fałszerze. To jeden z najczęściej podrabianych polskich artystów.
Po zwiedzaniu muzeum warto też zajrzeć do zamkowych ogrodów, odtworzonych w 2007 roku według dawnych wzorów. W parterach zasadzono pachnące zioła, a kompozycję uzupełniają formowane cisy.
Więcej informacji o atrakcjach Słupska i okolic można zdobyć w Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku, mieszczącym się przy ul. Starzyńskiego 8.

-
Co warto zobaczyć na Mazurach? Nowa trasa rowerowa o długości ok. 300 km ma obiegać główne jeziora. Na wycieczkę ukończonym szlakiem będzie można się wybrać w 2020 roku więcej
-
Gdyński modernizm oglądany z nietypowej perspektywy, z wrażliwością na światło i kadr – fotografie z tegorocznej edycji konkursu fotograficznego, który towarzyszy Weekendowi Modernizmu w Gdyni więcej
-
Modernistyczne kamienice, nowy waterfront, deptak – wszystko to znane atrakcje Gdyni, ale mocną markę buduje także Weekend Kulinarny więcej
-
Zaczęło się od przeniesienia zabytkowej synagogi w nowe miejsce. Ponownemu otwarciu budynku towarzyszy program artystycznych wydarzeń przygotowanych m.in. przez Pawła Althamera, Marka Cecułę i Joannę Rajkowską więcej
