Pewex - czasy PRL. W czasach PRL, kiedy to nawet cukier, czy mięso można było kupić na kartki, każda wizyta w sklepach Pewex wywoływała dreszcze emocji i kilka nieprzespanych nocy. To tam można było zobaczyć, a nawet nie tylko zagraniczny alkohol i papierosy, ale mnóstwo innych towarów sprzedawanych jedynie na Zachodzie. Pewex sprzedawał dobra w systemie duty free, czyli nie obciążone cłem i podatkami. Oznaczało to, że najwspanialszy w czasach PRL sklep Pewex był także bardzo tani. Oczywiście nie dla Polaków bez gorsza przy duszy, ale w porównaniu z cenami na wolnych rynkach.
Czasy PRL - Pewex – dlaczego istniał
Pewexy istniały z dwóch powodów: po pierwsze w czasach PRL Polska waluta była niewymienialna, po drugie nie było wolnego rynku, po trzecie zaś za pomocą Pewexu władze skupywały od obywateli także waluty obce.
Pewex – unikalne w czasach PRL zakupy
W Pewexie kupić można było produkty, nie do dostania gdzie indziej w czasach PRL. To tam po zakupy m.in. odzieży (m.in. dżinsy), tkanin, artykułów spożywczych (np. cola) alkoholi, kosmetyków, zabawek (m.in. klocków LEGO czy samochodzikami Matchbox), sprzętów RTV i AGD, samochodów, materiałów budowlanych, czy elektronarzędzi udawali się wybrani przez los obywatele Polski. Towary krajowe, które można było kupić w Pewexie były wyższej jakości niż te oferowane na w sprzedaży poza sklepami Pewex.
Czasy PRL - Pewex – jak zarabiał na Polakach
Pewex zarabiał w dwojaki sposób. Sprzedając zagraniczne towary, ich zyskiem była marża handlowa, w przypadku krajowych państwo zyskiwało tzw. dewizy czyli papiery wartościowe, które pełniły rolę środka płatniczego.
Czasy PRL - jak Pewex ustalał ceny
Najlepszy w czasach PRL sklep Pewex, ustalał swoje ceny na podstawie kursu dolara amerykańskiego, choć można było płacić każdą walutą, a także bonami towarowymi PeKaO. Do końca lat 80. nie można było płacić złotówkami, ale już od stycznia 1991 roku złotówki były jedynym środkiem płatniczym w Pewexie.
Czasy PRL - upadek Pewex rozpoczęty w latach 80.
Powolny upadek Pewex rozpoczął się już w latach 80. W drugiej połowie lat 80. funkcje dyrektora Pewexów objął Marian Zacharski, który w czasach PRL był oficerem wywiadu PRL. Kłopoty Pewexu rozpoczęły się gdy Ministerstwo Finansów umożliwiło wymienialność złotówki, wprowadziło cło i podatki towarowe. Pewex po prostu nie mógł dostosować się do nowych realiów. W 993 roku wpłyną do sadu wniosek o upadłość, ale podobnie jak kolejne został oddalony. W 1995 roku Pewex zadłużony był na 183 mln pln. A rok później formo została przekształcona w spółkę, której głównym akcjonariuszem była Concorde Investissement z Francji.

-
PRL-owskie Domy Kostki uchodzą współcześnie za architekturę nieatrakcyjną. Niektórzy projektanci próbują zmierzyć się z tym tematem poddając „pudełka” metamorfozie. Jednym z takich architektów jest Bogusław Barnaś z biura BXB Studio więcej
-
„NEON” to film dokumentalny Erica Bednarskiego poświęcony warszawskim neonom z PRL-u. Pokaz filmu odbędzie się już w najbliższy czwartek, 21 sierpnia w Królikarni na Mokotowie. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Zapal się!” która powstała w ramach projektu „Synchronizacja”, organizowanego przez Fundację Bęc Zmiana. Tematem przewodnim inicjatywy jest przestrzeń publiczna i przyszłe losy Królikarni więcej
-
Czasy PRL uwiecznione na metalowych plakatach. Modna aranżacja wnętrz więcej
-
Znaczenie słowa Saturator jest znane coraz mniejszej grupie ludzi. Jednak czasy PRL to era właśnie tych urządzeń. Archirama przypomni wam co to jest saturator, jak wyglądał i do czego służył saturator! więcej

- ARCHITEKTURA: PRL na nowo. Metamorfoza Domu Kostki według BXB Studio
- LIFESTYLE: Szlakiem warszawskich neonów z PRL-u. Premierowy pokaz filmu „NEON” w Królikarni na Mokotowie
- DESIGN: Czasy PRL: metalowe plakaty w aranżacji wnętrza
- LIFESTYLE: Czasy PRL. Saturator – kto z was pił wodę sodową prosto z tego urządzenia? Archirama przypomina o popularnej maszynie rodem z PRLu!
- WNĘTRZA: Architektura wnętrz. Nowa marka DoMoWo przywraca blask meblom w czasów PRL. Zobaczcie jak pięknie może wyglądać drugie życie mebli z czasów PRL. Galeria zdjęć