Lifestyle
LIFESTYLE

Dom inteligentny. Gadżety i dobre pomysły

  • Komentarze

Titan Lux, wnętrze "domu inteligentnego" w Krakowie

Titan Lux, wnętrze "domu inteligentnego" w Krakowie

Fot: Titan Lux, materiały prasowe

Nowe technologie tanieją, systemy „domów inteligentnych” stają się łatwiej dostępne. Które funkcje są przydatne, z których lepiej zrezygnować?

Dom przyszłości

Rozwiązania, które kilkadziesiąt lat temu można było zobaczyć w filmach s-f, a kilkanaście w kosztownych rezydencjach, są już w zasięgu ręki wielu inwestorów. Niektóre badania szacują, że systemy tzw. domów inteligentnych chciałoby zainstalować w swoich domach 2/3 ankietowanych mieszkańców Polski. Od takich deklaracji do zakupu droga jest długa, ale coś jest na rzeczy – pokolenie korzystające na co dzień ze smartfonów chce też smart home. Ogólna nazwa kryje wiele różnorodnych systemów automatyki, od prostych i stosunkowo tanich, po fantastycznie rozbudowane. Jak zwykle w takich przypadkach, niektóre to przydatne narzędzia, inne można uznać za pomocne albo wygodne, a jest też spora grupa gadżetów – interesujących, zabawnych, ale niekoniecznie praktycznych.  

Mały dom inteligentny - ile kosztuje?

Na koszt instalacji wpływa wiele czynników, od stopnia złożoności systemu po markę sprzętu. Przeciętny dom o powierzchni 120 metrów można jednak wyposażyć w podstawowy system za 10 000 zł. Taki system może monitorować pobór energii, wyłączać oświetlenie w pokojach w których nikogo nie ma, obniżać temperaturę w nieużywanych częściach mieszkania czy np. uruchamiać elektryczne ogrzewanie w godzinach, w których prąd jest tańszy. Takie rozwiązania mogą zmniejszyć koszt eksploatacji i ułatwić obsługę coraz bardziej skomplikowanych systemów, łącząc w jednej sieci np. pompy ciepła, urządzenia wentylacyjne, piece i pozostałą maszynerię zapewniającą mieszkańcom domu komfort.  
Producenci prześcigają się w propozycjach wykorzystania rozwiązań smart home: system może zgodnie z programem uruchomić ekspres do kawy, napełnić wannę wodą o ustalonej z góry temperaturze, odciąć dzieciom dostęp do gier komputerowych po określonym czasie i tak dalej. Najważniejsze w tej sytuacji staje się sterowanie systemem. Jedna z najwygodniejszych opcji jest wykorzystanie w tym celu jednego z urządzeń mobilnych, zwłaszcza nieodłącznego smartfona. Są rzecz jasna alternatywy.

Inteligentny dom na wyciągnięcie ręki

W Polsce powstają mieszkania, gdzie do obsługi wyposażenia wystarczy jeden ruch ręki. Budowane są m.in. w Krakowie. Będą wyposażone w urządzenia, które pozwalają sterować inteligentnym mieszkaniem za pomocą gestów, bez konieczności dotykania czegokolwiek. Ruchy rąk przekształcają w konkretne akcje. Przykładowo, jeżeli spieszymy się z wyjściem do pracy, a musimy jeszcze wyłączyć kuchenkę, pozamykać okna i zmniejszyć ogrzewanie, to odpowiedni gest automatycznie uruchomi całą sekwencję takich zdarzeń – mówi Rafał Ciszewski, menedżer firmy FIBARO, dostarczającej system. 
Żeby taki system działał, w całym domu muszą być ukryte kamery – czujniki, sprzężone z komputerem. System rozpoznaje zaprogramowane wcześniej gesty i sekwencje ruchów. Można sobie wyobrazić sterowanie domem jako zestaw mudr czy ruchów czarownika, wystarczy odpowiedni układ gestów, a zmieni się oświetlenie, zapali ogień w biokominku, albo ekspres zacznie mielić kawę. Efektowne, ale czy efektywne? 

Wiele zależy od stopnia złożoności. Panel sterowania FIBARO Swipe rozpoznaje tylko sześć prostych gestów wykonywanych ręką: ruch w lewo, prawo, góra, dół, koło kreślone w prawo oraz koło kreślone w lewo. Poruszenia dłoni są odczytywane przez sensory ukryte w „ramkach na zdjęcia” albo panelach na ścianie.

Pierwszy problem to intuicyjność systemu, czyli konieczność opanowania skojarzeń gest-funkcja domu. Według producentów łatwo je zapamiętać. Im bardziej skomplikowany układ gestów, tym więcej czasu wymaga jego opanowanie. A rosnącej komplikacji tym trudniej uniknąć, im więcej funkcji obsługuje system.  Drugie potencjalne źródło kłopotów to efekty nieporozumień, czyli gestów wykonanych przypadkowo, nie tylko przez gospodarza, ale i jego gości. Taki efekt dotyczyć może systemów, w których gospodarz będzie mógł sterować domem z dowolnego miejsca. Douglas Adams w fantastycznej humoresce „Autostopem przez galaktykę” wspomina o kłopotach wynikających z rozwoju technologii: od radia sterowanego głosem, przez wypowiedzenie nazwy stacji, po wskazanie kierunku, z którego stacja nadaje... bohater jest zmuszony do siedzenia w absolutnym bezruchu, bo każdy gest powoduje zmianę audycji. Taka sytuacja jest oczywiście przerysowana, ale można  sobie wyobrazić np. światło gasnące, gdy gospodarz w żywej gestykulacji mimochodem „wyda komendę” rękami.

przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Titan Lux, materiały prasowe
Data publikacji: 7.09.2016 13:24
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.