archirama.pl

Dwa polskie muzea trafiły do Google Art Project

Dzieła dwóch polskich muzeów są dostępne w Google Art Project. Jako pierwsze do Google Art Project trafiły zbiory Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Witkacy w Google Art Project

Dwie głowy Witkacego ze zbiorów łódzkiego Muzeum Sztuki w Google Art Project

Fot: googleartproject.com

Ze zbiorów będących w posiadaniu Muzeum Sztuki w Łodzi na platformie Google Art Project znalazło się około 80 pozycji. Głównie dzieła sztuki XIX i XX wiecznej. Muzeum udostępniło, poprzez platformę Googla, dzieła takich artystów; jak Witkacy, Hiller, Szczuka, Kantor, Starczewski. Wszystkie prace można oglądać w wysokiej rozdzielczości.

>>Google Street View pokazuje nasze miasta. Zobacz Polskę oczami Street View 

Z kolei Muzeum Pałacu w Wilanowie zdecydowało się na upublicznienie w Google Art Project 55 prac ze swoich zbiorów. W wysokiej rozdzielczości, na własnym komputerze możemy podziwiać "Portret konny Stanisława Kostki Potockiego", czy obraz Pompea Batoniego "Apollo i dwie Muzy". Google Art Project zgromadził już prace blisko 150 muzeów z ponad 40 krajów świata. Muzealna platforma Googla pozwala na wirtualny spacer przez różne epoki i style w sztuce. Internauci mogą w wysokiej rozdzielczości podziwiać około 30 tys. dzieł sztuki z całego świata.

Wszystkie pozycje zostały sfotografowane w bardzo wysokiej rozdzielczości, co pozwala na obcowanie z wirtualną sztuką w najdrobniejszych detalach. Dodatkowo Google sfotografowało 46 dzieł w nadzwyczajnie wysokiej rozdzielczości, pozwalającej dostrzec elementy, niewidoczne normalnie gołym okiem. Dzięki temu internauta może zobaczyć nawet najdrobniejsze pęknięcia farby czy ruchy pędzlem.

Platforma pozwala również na spacer przez korytarze i sale 46 muzeów. Dzięki temu możemy, nie tylko podziwiać sztukę, ale także poczuć wyjątkowy klimat muzeum. Podróżowanie poprzez wirtualne style, epoki i dzieła jest proste i intuicyjne. Bo zbiory zapisane na platformie są uporządkowane według nazwiska artysty, dzieła, rodzaju sztuki, muzeum, kraju, kolekcji i epoki.

>>Architektoniczne Google Doodle z Ludwigiem Mies van der Rohe 

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: googleartproject.com
Data publikacji: 4.04.2012 16:46

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!