Lifestyle
LIFESTYLE

Gwiezdne wojny w muzeum

  • Komentarze

Szturmowcy atakują muzeum współczesnego designu

Szturmowcy pod wodzą Dartha Vadera. Star Wars Celebration 2015

Fot: Brian f. California Desert, USA, Wikimedia Commons

Gwiezdne wojny to nie tylko filmy czy książki opowiadające o wydarzeniach rozgrywających się dawno, dawno temu w odległej galaktyce. To także potężna marka i cały świat przedmiotów i obrazów. Wiele z nich zobaczyć będzie można na wystawie przygotowanej przez MAK

Świat Gwiezdnych Wojen rozwija się już od przeszło trzydziestu lat. W grudniu 2015 premierę ma najnowsza, siódma część filmowej serii. Nic nie wskazuje przy tym, by miała być ostatnia, a są przecież jeszcze filmy spoza głównego wątku (Jak „Przygoda wśród Ewoków”, seriale telewizyjne liczące łącznie setki odcinków, nie mówiąc o amatorskich produkcjach, przeróbkach i parodiach.
Na potrzeby wszystkich tych produkcji powstały niezliczone kostiumy, modele i scenografie, traktowane już w Stanach jako narodowe dziedzictwo. W 2018 roku w Chicago powstać ma The Lucas Museum of Narrative Art (LMNA), z kolekcją „dzieł sztuki George’a Lucasa”.
Choć sam budynek jeszcze nie powstał, kolekcja gromadzona jest od lat. Żeby ją zobaczyć, nie trzeba przekraczać oceanu. Dwieście eksponatów trafiło na wystawę do MAK w Wiedniu, Austriackiego Muzeum Sztuki Stosowanej / Sztuki Współczesnej. Ekspozycja zaczyna się 18 grudnia 2015 i trwa do połowy kwietnia 2016.
Na wystawie znajdą się szkice, kostiumy, modele postaci znanych z filmów, z zielonym Yodą na czele.
Nie to ma być jednak główną atrakcją wystawy. Zwiedzający mają uczestniczyć w rodzaju psychozabawy, badając swoją własną tożsamość przez pryzmat świata jedi i szturmowców. Wędrując przez sale wystawowe, podejmuje się decyzje, a poprzez nie kreuje nową postać. Bohater jest z założenia awatarem zwiedzającego, łączy jego cechy z elementami podsuniętymi przez filmowców – jak projektowanie postaci w grze RPG.

STAR WARS Identities
MAK - Austriackie Muzeum Sztuki Stosowanej
Stubenring 5, 1010 Wiedeń
18 grudnia 2015– 16 kwietnia 2016

Autor: KZ
Zdjęcia: Brian f. California Desert, USA, Wikimedia Commons
Data publikacji: 20.10.2015 14:10
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.