W 2014 roku ogłoszony został raport NIK dotyczący ekranów akustycznych. Wnioski, łagodnie mówiąc, nie najlepiej świadczyły o nowych inwestycjach. Normy hałasu bardziej rygorystyczne niż w skądinąd proekologicznych Niemczech w połączeniu z niegospodarnością doprowadziły do wybudowania wielu kilometrów nikomu niepotrzebnych ekranów akustycznych. Najwięcej jest ich przy autostradach, ale i w miastach pojawiło się wiele takich barier. Wiele z nich to tzw. ekrany odbijające, które nie pochłaniają dźwięków, tylko kierują je z powrotem do źródła. Od lat protesty budzi także estetyka tych ścian.
Zielone ściany
Mieszkańcy Krakowa wpadli na pomysł tyleż prosty, co skuteczny. Zamierzają obsadzić miejskie ekrany roślinami. W ten sposób dość szpetne ogrodzenia zmienią się w zielone ściany. Takie przegrody nie tylko będą ładniejsze, ale też mogą lepiej pochłaniać hałas dzięki masie liści i pędów, oczyszczać powietrze, nawet służyć jako schronienie dla drobnych zwierząt. Pomysł narodził się dzięki lokalnej inicjatywie Wysadzamy Ekrany (profil na Fasebooku >>), a jego wykonawcą jest Zarząd Zieleni Miejskiej. W pierwszym etapie pracownicy razem z mieszkańcami obsadzić mają kilkusetmetrowy odcinek drogi na Ruczaju w krakowskiej dzielnicy Dębniki.
Miasto chce włączyć w akcję prywatnych inwestorów. Jeśli pomysł chwyci i władze firm uznają go za dobrą promocję, efekty mogą być widoczne już wkrótce.
Wśród roślin wybranych do obsadzania ekranów jest popularny winobluszcz. Roślina sama w sobie może niezbyt piękna, ale za to szybko przyrastająca i wytrzymała. Ta ostatnia cecha jest niezmiernie ważna w ekstremalnie trudnym środowisku, jakim jest pas przy drodze. Rozgrzany asfalt, spaliny i ograniczony dostęp do wody nie sprzyjają roślinom, ale głównym problemem jest sól. Wprawdzie kilka ostatnich zim było wyjątkowo łagodnych i drogowcy nie przesolili – ale i tak niewiele gatunków radzi sobie na tak zanieczyszczonej glebie.
Pozostaje mieć nadzieję, że krakowska inicjatywa zadziała i znajdzie naśladownictwo także w innych miastach. Ekranów nie brakuje.
Więcej informacji na profilu Wyburzamy Ekrany oraz na łamach krakowskiej Gazety Wyborczej.

-
Przygotowana przez pracownię BREAD Studio koncepcja ekologicznych ekranów akustycznych to niezwykłe połączenie natury i inżynierii transportowej. Tunele obrośnięte pnączami mają nie tylko uatrakcyjnić przestrzeń przeciętą drogami, ale też uchronić mieszkańców przed negatywnymi skutkami takiego sąsiedztwa. więcej