Lifestyle
LIFESTYLE

Jak pobudzić kreatywność w miejscu pracy

  • Komentarze

Jak pobudzić kreatywność w miejscu pracy!

Mat. Everspace - Bejot

  • Jak pobudzić kreatywność w miejscu pracy
  • Jak pobudzić kreatywność w miejscu pracy
  • Jak pobudzić kreatywność w miejscu pracy
  • Jak pobudzić kreatywność w miejscu pracy
  • Jak pobudzić kreatywność w miejscu pracy

Na kreatywność pracowników w dużym stopniu wpływają atmosfera i warunki pracy. Urządzając biuro, zwracajmy więc uwagę na aranżację przestrzeni oraz wyposażenie i umeblowanie poszczególnych stanowisk.

Jak twierdzi Dariusz Wicher – dyrektor zarządzający EVERSPACE: ”Wygląd biura wynika z charakteru wykonywanej w nim pracy. Inaczej są zaaranżowane stanowiska w banku, inaczej w redakcji czasopisma. Można jednak urządzić przestrzeń elegancko i z uwzględnieniem zasad ergonomii, zachowując specyfikę firmy”.

Komfortowe meble

Badania Kantar TNS Polska z 2017 r wykazały, że 77 proc. osób chciałaby mieć w pracy stałe biurko, laptop, lampkę oraz ergonomiczne krzesło, a jeszcze lepiej - wygodny fotel z podnóżkiem. Kompletując meble biurowe, nie warto oszczędzać. Wprawdzie za tzw. designerskie sprzęty trzeba więcej zapłacić, jednak dobra marka gwarantuje zarówno wysoką jakość, efektowny design, jak i funkcjonalność sprzętów. Ciekawie zaprojektowane biurka, np. w  niesymetrycznym kształcie, umożliwiają wyodrębnienie stanowisk pracy i korzystniej wpływają na postrzeganie przestrzeni.

Dobry fotel biurowy umożliwia regulację wysokości siedziska oraz stopień odchylenia oparcia. Powinien mieć zagłówek i podłokietnik. Wyprofilowany kształt sprawi, że oparcie dopasuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa osoby siedzącej.

Każdy pracownik doceni regał na niezbędne dokumenty. W biurze przydają się też panele akustyczne, które dodatkowo pełnią funkcję „ścianek” oddzielających stanowiska.

Wśród niezbędnych sprzętów są również meble do recepcji oraz stoły i krzesła do sal konferencyjnych. Jeden duży, np. owalny stół i krzesła w niebanalnym kształcie  sprzyjają wymianie myśli i kreatywnej dyskusji. Idealne propozycje mebli do biura znajdziemy w ofercie EVERSPACE, takich marek, jak: MDD, Bejot, Noti, VANK, Profim, Nowy Styl Group, czy Balma.

Kolory do pracy

Dobremu samopoczuciu w biurze służą spokojne, jasne barwy, które poprawiają nastrój i nie odwracają uwagi pracowników. 

„Lepiej unikać czystych, zimnych kolorów, ponieważ tworzą nieprzytulną atmosferę. Zastosowane w akcentach wyraziste barwy rozpraszają uwagę, natomiast ciemne odcienie przytłaczają, odbierają energię” – dodaje Dariusz Wicher.

Bezpiecznym kolorem jest niebieski. Ta barwa wywołuje miłe skojarzenia z niebem, wodą i otwartą przestrzenią, nadaje więc wnętrzu lekkości, uspokaja. Jasnoniebieskie kolory optycznie powiększają pomieszczenie. Niebieski jest chłodnym kolorem dlatego warto stosować go z umiarem, łączyć np. z ciepłymi barwami ziemi (brązem, beżem).

Z kolei zielony budzi zaufanie i wywołuje wrażenie bezpieczeństwa. Daje też wrażenie świeżości, szczególnie jasny odcień, np. miętowy. W zielonej przestrzeni łatwo jest zebrać myśli, skoncentrować się na zadaniu.

W biurach unika się czerwieni, która kojarzy się z walką i zagrożeniem. Czerwone akcenty stosuje się tylko w miejscach, gdzie wymagana jest gotowość do działania, np. przy stanowiskach sprzedaży.

Żywa zieleń

Rośliny doniczkowe budują przyjazną, „domową” atmosferę. Warto wybrać gatunki, które oczyszczają powietrze, np. dracena, bluszcz pospolity. Duże kwiaty w efektownych drewnianych lub ceramicznych pojemnikach sprawdzają się też w roli dekoracji sal konferencyjnych czy otoczenia recepcji. W takich miejscach warto także zastosować tapety w roślinne wzory. Otaczajmy się roślinnością – to bardzo ważne! Zielone rośliny wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, uspakajają, a jednocześnie pomagają w pobudzeniu kreatywności!

Strefa odpoczynku

Coraz więcej pracodawców dostrzega związek między kreatywnością pracowników, a możliwością odpoczynku w pracy. Wiele badań pokazuje, że podczas odpoczynku wzrasta myślenie innowacyjne. Stąd w firmach powstają odrębne strefy do relaksu, urządzone inaczej niż pozostała przestrzeń. W pokojach wypoczynkowych znajdują się wygodne fotele, pufy, kanapy umożliwiające odprężenie się. Organizuje się też strefy ze stołami pingpongowymi czy konsolami do gier.

Dodatkowe informacje www.everspace.pl

przeczytaj rowniez
  • Kim jest Maja Ganszyniec, twórczyni kolekcji SONA?
    Kim jest Maja Ganszyniec, twórczyni kolekcji SONA?

    „Wierzę w sens tworzenia innowacyjnych, pięknych i przyjaznych przedmiotów” – mówi Maja Ganszyniec, twórczyni kolekcji mebli modułowych SONA dla marki NOTI dostępnych w EVERSPACE. Jedną z charakterystycznych cech SONY są blendy mocowane do oparć siedzisk (niska jest przeznaczona do zachowania otwartej formy fotela lub sofy, wysoka – dla komfortu i prywatności). Z kolei stoliki wyposażone są w praktyczne dodatki: przymocowane lampki dodające przytulnego charakteru oraz zainstalowane w blatach media porty do ładowania urządzeń mobilnych. więcej

  • Biuro, które nie ma wieku, czyli design łączący pokolenia
    Biuro, które nie ma wieku, czyli design łączący pokolenia

    Wiedza doświadczonych pracowników w zestawieniu ze spojrzeniem z innej – nowej perspektywy ich młodszych kolegów - to idealne połączenie, które często prowadzi do powstawania zaskakująco udanych projektów. Jak jednak sprawić, by zderzenie dwóch odmiennych światów przebiegało w pełni komfortowo? Dzięki nowoczesnym meblom, można dziś zaaranżować przestrzeń, w której odnajdą się pracownicy różniący się wiekiem, charakterem i stylem pracy. Oto rozwiązania, które polecają specjaliści. więcej

  • Nowe biuro, nowe możliwości
    Nowe biuro, nowe możliwości

    Everspace to specjaliści w dziedzinie projektowania i wyposażenia przestrzeni biurowych. Nowa siedziba firmy jest odzwierciedleniem wartości i idei, które towarzyszą ich projektom, a także reprezentuje nieszablonowe podejście do designu. Głównym założeniem nowego biura było stworzenie wnętrz zorientowanych na użytkownika, komfortowych i będących odpowiedzią na potrzeby pracowników. więcej

  • Blue Monday za biurkiem
    Blue Monday za biurkiem

    Syndrom Blue Monday nie musi dotyczyć każdego z nas. Ostatni poniedziałek stycznia łączy się w naszej szerokości geograficznej z brakiem słońca, szaroburą aurą za oknem, zmniejszoną aktywnością fizyczną i tęsknotą za wakacyjnym luzem. U szczególnie wrażliwych ten okres może prowadzić do sezonowych zaburzeń nastroju, również w miejscu pracy. Duży wpływ na nasz stan psychiczny ma otoczenie, więc postarajmy się staranne zaplanować przestrzeń biurową, w której spędzamy większość dnia.   więcej

Data publikacji: 22.03.2019 16:44
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.