Zaskakujące, że podobnej wystawy w Polsce dotąd nie było, biorąc pod uwagę nośność tematu. Może dlatego, że bogactwo wciąż traktowane jest podejrzliwie? Z jednej strony biblijne „łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego” (Mt 19, 24), z drugiej odziedziczona po PRL i burzliwych latach 90. nieufność skierowana przeciwko tym, którzy szybko się dorobili. W końcu obiegowa mądrość mówi, że pierwszy milion trzeba ukraść. Do stawiania sobie bogactwa za główny cel życiowy nie bardzo wypada się przyznawać, a w pytaniu „Być czy mieć” społecznie punktowana jest pierwsza odpowiedź. W końcu stąd biorą się te wszystkie historie o ludziach, którzy porzucili pracę w korporacji by oddać się swojej pasji.
Tyle jeśli chodzi o deklaracje. Tymczasem co drugi dorosły Polak gra w lotto, a podczas większych kumulacji do kolektur ustawiają się kolejki. Jedni zdają się na Fortunę, inni obstawiają daty urodzin dzieci, jeszcze inni rozpracowują system. Nie brak też rozgoryczonych wyznawców teorii spisowych. Niektórzy tłumaczą się nieco wstydliwie, że nagle zdobyty majątek przeznaczyliby na mieszkania dla dzieci, pomogli bliskim, może wsparli organizacje charytatywne. No i podzielili się z panią z kolektury. Czy do bardziej egoistycznych marzeń wstyd się przyznać? Ciekawie byłoby przyjrzeć się tym głębiej skrywanym pomysłom.
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta zaprosiła artystów z różnych pokoleń by zajęli się tym tematem. Efektem tego przedsięwzięcia jest nowa wystawa. Pod koniec sierpnia w Warszawie otwiera się ekspozycja Bogactwo. Jej tematem są wizualne reprezentacje polskich fantazji o bogactwie. Wystawa pokazuje, jak zmieniały się wizualne reprezentacje bogactwa od czasów transformacji, zachłyśnięcia się kapitalizmem, wizji szybkiego wzbogacenia się, przez kryzys i rozczarowanie neoliberalizmem, aż do dziś – twierdzą kuratorki Katarzyna Kołodziej i Magdalena Komornicka. Na wystawie znajdzie się też praca grupy Azorro Propozycja. Artyści opisują ją jako „propozycję wzięcia udziału w prestiżowym projekcie bez budżetu”.
Zaproszeni artyści: Ewa Axelrad, Tymek Borowski, Rafał Dominik, Maurycy Gomulicki, Nicolas Grospierre, Grupa Azorro, Grupa Luxus, Łukasz Jastrubczak, Monika Kmita, Mister D, Tomasz Mróz, Witek Orski, Zbigniew Rogalski, Gregor Różański, Jadwiga Sawicka, Janek Simon, Konrad Smoleński, Radek Szlaga, Paweł Śliwiński, Maria Toboła i Piotr Uklański. Połowa artystów przygotuje premierowe prace, zamówione przez Zachętę z myślą o wystawie „Bogactwo”.
Bogactwo
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
plac Małachowskiego 3, Warszawa
wtorek-niedziela: 12:00 – 20:00
czwartek: wstęp wolny
kasy biletowe czynne do 19:30
Kuratorki: Katarzyna Kołodziej, Magdalena Komornicka
Artyści prezentowani na wystawie: Ewa Axelrad, Tymek Borowski, Rafał Dominik, Maurycy Gomulicki, Nicolas Grospierre, Gupa Azorro, Grupa Luxus, Łukasz Jastrubczak, Monika Kmita, Mister D, Tomasz Mróz, Witek Orski, Zbigniew Rogalski, Gregor Różański, Jadwiga Sawicka, Janek Simon, Konrad Smoleński, Radek Szlaga, Paweł Śliwiński, Maria Toboła, Piotr Uklański.
wernisaż: 26 sierpnia 2016 r. | godz. 19:00 (wstęp wolny)
wystawa: 6 sierpnia – 23 października 2016 r.
Więcej informacji:
www.zacheta.art.pl

-
Zaraz po wojnie, nowa wystawa prezentowana od października 2015 w warszawskiej Zachęcie, pokazuje burzliwą atmosferę lat 1944-48 więcej
-
Biennale w Wenecji. Zaprojektuj wystawę na Biennale w Wenecji -ruszył konkurs na projekt wystawy w Polskim Pawilonie. Sprawdźcie jakie trzeba spełniać kryteria. więcej
