Małe mieszkanie, duża zmiana
Niewielkie kawalerki na najwyższej kondygnacji jednej z kamienic na warszawskiej Pradze to mieszkania treningowe, czyli specjalne lokale służące osobom opuszczającym młodzieżowy ośrodek wychowawczy. Będzie w nich można mieszkać przez maksymalnie dwa lata – to czas na skończenie szkoły czy znalezienie pracy. Przedsięwzięcie przeprowadziła fundacja Habitat for Humanity, a w brali w nim udział przyszli mieszkańcy, wolontariusze z Polski i zagranicy i darczyńcy.
Projekt architektoniczny
Zaczęło się od poszukiwania miejsca. Pracownicy fundacji nie chcieli odrębnego budynku na odległych przedmieściach, mieszkania treningowe mają uczyć m.in. funkcjonowania w lokalnej społeczności. Starania o przyznanie lokalu miejskiego nie przyniosły efektów, ostatecznie fundacja kupiła obszerny strych w jednej z kamienic na Pradze. W prace włączyli się architekci z pracowni FAAB Architektura Adam Białobrzeski / Adam Figurski. Pomieszczenie, w którym mieli umieścić sześć małych mieszkań – ostatecznie ich liczba wzrosła o jedno – miało 180 mkw, było ciemne i niedostosowane do celów mieszkaniowych. Strych początkowo wykorzystywano jako suszarnię, ale w ostatnich latach mało kto do niego zaglądał.
W trakcie adaptacji suszarnię podzielono na kawalerki. Są różnych rozmiarów, każde jest niezależnym mieszkaniem z aneksem kuchennym, toaletą i łazienką. Wyposażenie jest proste i funkcjonalnie rozmieszczone. Ograniczono je do minimum ze względu na niewielką przestrzeń. We wnętrzu dominuje biel, optycznie powiększająca pomieszczenie. Barwnymi akcentami są drzwi prowadzące do pomieszczeń. W przyszłości będzie pewnie bardziej kolorowo. Artyści z grupy Xolor mają namalować na ścianach murale; na razie wiadomo, że łączyć je będzie temat „zmiany”. Pokoje są jasne dzięki nowym oknom. Zmiana wymagała zgody konserwatora, bo budynek podlega ochronie.
Mieszkania treningowe – jak to działa
Mieszkania służyć mają wychowankom Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Aninie. Pierwsi mieszkańcy odebrali już klucze, do kawalerek wprowadzą się we wrześniu. Mieszkania nie będą darmowe, ale znacznie tańsze niż lokale z wolnego rynku. Lokatorzy mają pokrywać opłaty eksploatacyjne. Z siedmiu kawalerek sześć przeznaczonych jest na mieszkania treningowe. W siódmym mieszkać ma opiekun-wychowawca pomagający w rozpoczęciu samodzielnego życia. Każda kawalerka ma tylko jednego mieszkańca. Takie rozwiązanie ma uczyć odpowiedzialności, gospodarowania funduszami. W mieszkaniach dzielonych trudniej podzielić obowiązki. Realizujemy ten projekt, ponieważ wiemy, że pobyt w mieszkaniu treningowym jest dla młodzieży z ośrodków wychowawczych brakującym pomostem pomiędzy życiem w instytucji a wzięciem pełnej odpowiedzialności za dorosłe życie” – tłumaczy Magdalena Ruszkowska-Cieślak, dyrektorka ds. programowych Fundacji Habitat for Humanity Poland. Przeprowadzka do mieszkań na Pradze poprzedzona była kursami przygotowawczymi dotyczącymi m.in. oszczędzania energii, a także pracami w ośrodku wychowawczym.
Adaptacja strychu to także korzyść dla wspólnoty. Zamiast niepotrzebnego strychu są dodatkowe mieszkania – sprzedaż lokalu dała fundusze na remont. Fundacja odnowiła klatkę schodową, a ocieplenie stropu zmniejszy nieco wydatki na ogrzewanie.
Plany na przyszłość
Wybudowane przez fundację Habitat for Humanity mieszkania mają pomagać w rozpoczęciu niezależnego życia. Młodzi ludzie wychodząc spod opieki ośrodków wychowawczych często nie mają wielu możliwości. Wielu z nich nie ma dokąd pójść, grozi im bezdomność. Przez rok lub dwa, czyli czas użytkowania mieszkania treningowego mogą skończyć szkołę albo znaleźć pracę. Kawalerki w praskiej kamienicy traktowane są jako program pilotażowy. Fundacja Habitat for Humanity Poland planuje rozwijanie projektu na większą skalę i z liczniejszym gronem partnerów.

-
W małym mieszkaniu zwykle brakuje miejsca. A gdyby tak niektóre meble mogły kurczyć się do postaci małej paczki? więcej
-
Małe mieszkanie można powiększyć, rezygnując z niektórych mebli – albo połączyć kilka mebli w jeden więcej
-
Przemyślana architektura wnętrz może „powiększyć” małe mieszkanie. Sprawdza się minimalizm i staranny dobór mebli. Niektóre sprzęty, takie jak biurko - łóżko projektowane są specjalnie do małych pokoi więcej
-
Dom Muzyki Beethovena Festspielhaus to projekt konkursowy autorstwa słynnej pracowni UNStudio z Amsterdamu. Architektura współczesna bazuje na formach geometrycznych. Są to różnej wielkości i różnego kształtu bryły zestawione w kompozycję. Ich masyw i ciężar został zminimalizowany transparentnymi elewacjami ze szkła więcej

- DESIGN: Meble do małego mieszkania. Może pneumatyczne?
- DESIGN: Meble do małego mieszkania: dwa w jednym
- WNĘTRZA: Małe mieszkanie. Jak je powiększyć?
- ARCHITEKTURA: Architektura współczesna sali koncertowej Beethovena od UNStudio z Amsterdamu
- DESIGN: Architektura wnętrz, łoś i kawka w małym mieszkaniu