archirama.pl

Mieszkanie dla studenta. Studio Tengbom Architects zaprojektowało mikro kawalerkę dla żaka

Mieszkanie dla studenta - nietypową mikro kawalerkę zaprojektowali architekci ze szwedzkiej pracowni Tengbom Architects. Dach nad głową, łóżko, łazienka i kuchnia do dyspozycji to wymagania młodych osób uciekających spod skrzydeł rodziców. Architekci Tengbom Architects swoim projektem udowodnili, że wystarczy zaledwie  10 metrów kwadratowych by mieć to wszystko.

Mieszkanie dla studenta. Architekci ze studia Tengbom zaprojektowali mikro kawalerkę dla żaka

Domek zbudowany w całości z drewna sosnowego składa się z sypialni na antresoli, aneksu kuchennego, łazienki, a także kącika do pracy. Całe mieszkanie dla studenta mimo, że zajmuje tylko 10 m kw powierzchni zapewnia wszystko to, co do życia niezbędne.

Fot: Bertil Hertzberg

Założeniem projektu mieszkania dla studenta było urządzenie małego wnętrza,  stworzenie niewielkiej przestrzeni mieszkalnej spełniającej oczekiwania potencjalnych przyszłych mieszkańców. Domek zbudowany w całości z drewna sosnowego składa się z sypialni na antresoli, aneksu kuchennego, łazienki, a także kącika do pracy. Całe mieszkanie dla studenta mimo, że zajmuje tylko 10 m kw powierzchni zapewnia wszystko to, co do życia niezbędne.

Mały, ale własny kąt projektu Tengbom Architects

Mieszkanie dla studenta. Urządzanie małych wnętrz, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy to dla architektów duże wyzwanie. Zaprojektowanie komfortowej mikro kawalerki odpowiadającej potrzebom młodych ludzi stało się możliwe dzięki niekonwencjalnemu myśleniu, łamaniu dotychczasowych zasad oraz wykorzystaniu nietypowych rozwiązań. Mając na uwadze obecne wymagania prawne, minimalna wielkość kawalerki to 25 m kw. Powierzchnia szwedzkiej "jednostki" studenckiej została zmniejszona na drodze prawnej do 10 m kw.

Jak zaaranżować mieszkanie dla studenta?

Idealnym sposobem na powiększenie i uroizmaicenie powierzchni małego wnętrzna jest antresola. W przypadku mieszkania dla studenta projektu Tengbom Architects przestrzeń ta została zaaranżowana na sypialnię. Do wydzielonej strefy nocnej prowadzą wąskie schody, spełniające jednocześnie rolę  półek na książki i inne drobiazgi. Pod schodami architekci zaprojektowali składane biurko, które po złożeniu zasłania okno. Podobne rozwiązanie zastosowano w kuchni. Łazienka została ukryta za przesuwanymi drzwiami, które są optymalnym wykorzystaniem przestrzeni niedużego wnętrza.

Projekt Tengbom Architects alternatywą dla akademików?

Jak zapeniają architekci z Tengbom Architects, konstrukcja ta jest ekologiczna, niezywkle funkcjonalna, a przede wszystkim tańsza w utrzymaniu w porównaniu z kosztami najmu studenckich mieszkań. Prototyp mieszkania dla studenta można obejrzeć w szwedzkim Virserum Art Museum. Oddanie do użytku pierwszych 22 domków studenckich jest planowane na 2014 rok.

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: Bertil Hertzberg
Data publikacji: 19.09.2013 15:25

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!