Lifestyle
LIFESTYLE

Mirosław Bałka i jego video art o Holokauście podbijają Berlin

 • Komentarze

Mirosław Bałka "Fragment"

Mirosław Bałka wideo: "Winterreise"

Fot:
 • Mirosław Bałka "Fragment"
 • Mirosław Bałak "Fragment"
 • Mirosław Bałka "Fragment"
 • Mirosław Bałka "Fragment"
 • Mirosław Bałka "Fragment"
 • Mirosław Bałka "Fragment"
 • Mirosław Bałka "Fragment"
 • Mirosław Bałka "Fragment"
 • Mirosław Bałka "Fragment"
 • Mirosław Bałka "Fragment"

Mirosław Bałka, jeden z najgłośniejszych polskich rzeźbiarzy, staje się coraz bardziej rozpoznawalny dzięki swoim pracom video art. Jego filmy, boleśnie dotykające takich spraw jak Holokaust prezentowane są obecnie w Berlinie, na retrospektywnej wystawie „Fragment”. Sztukę video Bałki pokazuje Akademie der Kunste tuż przy Bramie Brandenburskiej

Video art jak odkurzacz

Skąd tytuł na wystawę? "Chciałem, żeby w różnych językach tytuł brzmiał tak samo, bo wystawa będzie podróżować, istniała całość, która rozpadła się, rozleciała. Wydaje się, że można ją ogarnąć, ale pamięć jest zawodna i zostaje tylko fragment" - mówi Mirosław Bałka. Dodaje: "W sztuce jest mi bliższa konstrukcja haiku albo 'szumów, zlepów, ciągów' Białoszewskiego, a nie, powiedzmy, Sienkiewicza. Wideo jest jak odkurzacz, który wszystko zasysa". Dzieła Bałki, rzeźby, kompozycje, video art – jak wiadomo – są enigmatyczne, pełne liryki i niedomówień. Jeśli zgodzimy na przyjęcie tego rodzaju poetyki, w zamian otrzymamy dawkę silnych estetycznych przeżyć.

W Akademie der Kunste w Berlinie zobaczyć możemy prace, które powstawały od 1998 roku, kiedy Bałka po raz pierwszy sięgnął po kamerę. Są to m.in.: Winterreise z 2003 roku, na którą składają się filmy Bambi i Pond. Filmowe szkice z zimowej wycieczki Bałki do Oświęcimia-Brzezinki. Zobaczymy tu jezioro, do którego wsypywano prochy skremowanych ofiar i spacerujące sarny, które podchodzą do otaczającego obóz drutu kolczastego. BlueGasEyes z 2004 roku, to dwie projekcje pokazujące w zbliżeniu obraz płonących gazowych palników, które niosą wieloznaczne skojarzenia. Pierwotnie pokazywane były na wystawie "Lichtzwang" i w kontekście tego tytułu, który jest cytatem z wiersza Paula Celana, nasuwają konkretne już skojarzenia z Holokaustem. I Knew It Had 4 in It to projekcja powiększającej się i zmniejszającej cyfry 4 wyświetlanej do muzyki The All of Everything Sun Ra, która odnosi się do wstrząsającego wspomnienia artysty - wywiadu, przeprowadzonego z żoną jednego z oprawców w obozie koncentracyjnym, która nie pamiętała, czy ofiar było czterdzieści tysięcy czy może czterysta tysięcy.

Filmy jak notatnik

Mirosław Bałka traktuje kamerę jak notatnik, nie montuje swoich filmów, stara się żeby były krótkie, wybiera te fragmenty, które niosą najsilniejszy ładunek emocjonalny. Wideo jest więc surową i minimalistyczną formą, którą artysta nazywa niekiedy wideo-rzeźbą. Filmy są uzupełnieniem rzeźbiarskiej twórczości artysty. „Mój widz to widz wrażliwy i cierpliwy” mówi artysta.

Na wystawie „Fragmenty” video art prezentowane jest w całkowitej ciemności. Filmy wyświetlane są na podłodze, ścianach, są też jedynym źródłem światła w przestrzeni galeryjnej, które buduje nastrój. Bałka zauważa, że ważne jest dla niego „samo przejście widza po wystawie, ważne są dźwięki, aż wreszcie obraz”. Twórca dodaje: „Nie tworzę sztuki, żeby delektować się obrazami, bardziej interesuje mnie co się zdarzyło, coś co ja jako artysta mogę zapisać i czym mogę podzielić się z widzem”.

Nastrój, atmosfera, zdarzenie, proces - sztuka Mirosława Bałki jeśli oglądana jest w pośpiechu nie zostanie zrozumiana. Widz musi zgodzić się na warunki jakie stawia mu artysta, musi lubić patrzeć i widzieć, odczuwać. Bo wystawa „Fragment” to niezwykłe, poetyckie przeżycia estetyczne.

 

FRAGMENT, Mirosław Bałka, Berlin, Akademie der Kunste, Pariser Platz 4, do 8 stycznia 2012


przeczytaj rowniez
Źródło: culture.pl
Autor:
Zdjęcia: Marta Żylska, MŻ
Data publikacji: 9.11.2011 16:12
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.