archirama.pl

Mistrzowie fotografii architektury: Andreas Gursky

Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu

W subiektywie - Światowa fotografia architektury: Andreas Gursky

Avenue of the Americas, 2001, C-print, 206 x 356 cm / fotografia: Andreas Gursky

Fot: Andreas Gursky/VG Bild-Kunst, dzięki uprzejmości Moniki Sprüth/Philomene Magers

Andreas Gursky

(ur. 1955 w Lipsku, w Niemczech), mieszka i pracuje w Düsseldorfie; od połowy lat osiemdziesiątych uczestniczy w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, organizowanych przez najbardziej znaczące międzynarodowe galerie i muzea m.in. Museum of Modern Art i Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tokio, Centre George Pompidou w Paryżu czy Tate Modern w Londynie.

Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików jest uczniem Bernda i Hilli Becher, znakomitych dokumentalistów, wykładowców Kunstakademie w Düsseldorfie. Podobnie jak działania innych kontynuatorów Becherów, na przykład Axela Hütte czy Thomasa Ruffa, prace Gursky’ego cechuje rezygnacja z ekspresji na rzecz surowego zapisu rzeczywistości, niezwykła klarowność i precyzja, a także monumentalna skala, zarówno jeśli chodzi o ich złożoność, jak i rozmiar.

Na ogół zbudowane z ogromnej ilości szczegółów ujętych z dużego dystansu dają odbiorcom wyjątkowe poczucie oglądania świata z niedostępnej na co dzień perspektywy, niemal wszechwiedzy, za każdym razem będąc, jak się wydaje, najpełniejszym możliwym przedstawieniem wybranej sceny. Widz w stosunku do fotografii, niezależnie od tego czy pokazuje ona krajobrazy, przestrzenie publiczne, czy handlowe znajduje się w pozycji chłodnego, niezaangażowanego obserwatora.

Źródło: "Architektura-murator"02/2006
Autor: red.
Zdjęcia: Andreas Gursky/VG Bild-Kunst, dzięki uprzejmości Moniki Sprüth/Philomene Magers
Data publikacji: 16.06.2011 15:25

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!