archirama.pl

Mistrzowie fotografii architektury: Hélène Binet

Hélène Binet to najsłynniejsza obecnie fotografka architektury na świecie. O jej zdjęciach marzą wszyscy najwięksi architekci. Stale współpracuje m.in. z Zahą Hadid czy Danielem Libeskindem. Celem Binet jest nie tyle dokumentacja budynku, co jego interpretowanie, dzięki czemu zdjęcie nabiera cech niezależnego dzieła sztuki

Helene Binet

Podpora nr 10, Centrum Nauki w Wolfsburgu, Niemcy, autorzy: Zaha Hadid Architects, 2005 / fotografia Hélène Binet

Fot: Hélene Binet

Hélène Binet

Z pochodzenia Francuzka, ur. 1959 w Lugano, w Szwajcarii. Dorastała w Rzymie i tam studiowała fotografię w Istituto Europeo di Design. Następnie pracowała przez dwa lata jako fotograf w Grand Théâtre de Genève, by potem zająć się fotografowaniem architektury.

Obecnie mieszka i pracuje w Londynie. Hélène Binet współpracuje z wieloma architektami: Raoulem Bunschotenem, Davidem Chipperfieldem, Tony’m Frettonem, Zahą Hadid, Johnem Hejdukiem, Danielem Libeskindem, Zvim Heckerem, Peterem Zumthorem, Caruso St Johnem, pracowniami Sauerbruch Hutton architects, Coop Himmelb(l)au i innymi. Ponadto zajmuje się fotografią architektury modernistycznej, m.in. budynków Alvara Aalto, Sigurda Lewerentza, Dimitrisa Pikionisa, Dom. H. van der Laana i Le Corbusiera, a także fotografią krajobrazu.

Jej celem jest nie tyle dokumentacja obiektu, co jego interpretowanie, dzięki czemu zdjęcie nabiera cech niezależnego dzieła sztuki. Prace Hélène Binet prezentowano na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, zaś tworzone przez nią fotografie złożyły się na kilka znanych monografii współczesnych architektów.

Źródło: "Architektura-murator"01/2006
Autor: red.
Zdjęcia: Hélene Binet
Data publikacji: 16.06.2011 15:06

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!