archirama.pl

Murale wracają do miast. Architektura Krakowa

Ze swoich murali znana jest gdańska Zaspa, ale nowe obrazy pojawiają się też na bryłach budynków w innych miastach. Mural „Tolerancja” powstał na krakowskim Zabłociu

Nowy mural na krakowskim Zabłociu

Mural Sebastiana Bożka "Tolerancja" na ścianie szczytowej kamienicy na zabłociu w Krakowie

Fot: www.caparol.pl


Festiwal Polikultura promuje krakowskie Zabłocie, dzielnicę położoną niemal w centrum miasta, ale wciąż mało znaną turystom. Czy w przyszłości stanie się tak popularna jak Kazimierz? Na razie organizatorzy Polikultury eksperymentują. W 2014 roku w ramach festiwalu odbył koncert rockowy, koncert muzyki filmowej, wystawy malarstwa i fotografii, projekcje filmów i dyskusje oraz wiele innych, odrębnych wydarzeń, zorganizowanych pod hasłem „Zabłocie Punkt Zwrotny”.

Jednym z punktów festiwalu było też umieszczenie muralu „Tolerancja” na ścianie szczytowej jednej z krakowskich kamienic. Obraz splecionych, wirujących w kręgu rąk o różnych kolorach skóry (od trawiastej zieleni po ceglastą czerwień) można oglądać przy ulicy Przemysłowej 1 na Zabłociu w Krakowie. Mural namalował Sebastian Bożek, absolwent wydziału malarstwa ASP w Krakowie.

Postanowiliśmy ożywić trochę tereny do niedawna zagospodarowane przez fabryki (...), zależało nam, by nasz projekt niósł ze sobą przesłanie, prowokował i zachęcał przechodniów do zatrzymania się i zastanowienia, a nie był jedynie „wypełniaczem” przestrzeni bez głębszego sensu – podkreśla Maria Kowalczyk, organizatorka festiwalu.


Przygotowanie muralu objął patronatem Instytut Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, a partnerem technologicznym była firma Caparol Polska.


Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: www.caparol.pl
Data publikacji: 10.07.2014 16:50

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!