archirama.pl

Od Alison Brooks do Zahy Hadid – marzenia i lista życzeń

Norman Foster, Zaha Hadid, Paul Smith, stararchitekci i gwiazdy designu odpowiedziały na proste pytanie” „Jaki przedmiot zawsze chcieliście mieć w swoim domu, ale nigdzie nie mogliście go znaleźć?”  

najlepsze bryły z drewna. Od temperówki po stanowisko do pracy, czyli marzenia stararchitektów

Wystawa The Wish List – What I Have Always Wanted Is…

Fot: materiały prasowe Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

Gwiazdy współczesnej architektury i ich marzenia

Terence Conran, współzałożyciel Benchmark Furniture, skierował swoje pytanie o wymarzony przedmiot do celebrytów świata designu i współczesnej architektury. Wśród adresatów znaleźli się Norman Foster, Zaha Hadid, Paul Smith, Amanda Levete, John Pawson, Alison Brooks, Alex de Rijke, Richard i Ab Rogers, Allen Jones. Odpowiedzi zostały potraktowane poważnie – potrzebne stararchitektom przedmioty zostaną wykonane. Ciekawe, że stararchitekci nie zajęli się zwoimi marzeniami osobiście. Szewc bez butów chodzi?

Odpowiedzi projektantów stały się inspiracją dla zorganizowania wystawy „The Wish List – What I Have Always Wanted Is…”. Wymarzone przedmioty będzie można oglądać na Festiwalu Designu w Londynie w 2014 roku.
Na niewielkiej wystawie znajdzie się dziesięć wyjątkowych brył, przedmiotów zaprojektowanych przez młodych designerów na życzenie ich starszych kolegów. Wszystkie przedmioty będą wykonane z drewna, bo całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i Benchmark Furniture.

Stararchitekt marzy o temperówce

Jak się okazuje, gwiazdy architektury mają zaskakująco skromne życzenia. Wśród wymarzonych brył znalazły się tak niepozorne przedmioty, jak temperówka do ołówków i ukośna półka. Pozostałe to ukośne drzwi, szezlong, stanowisko do pracy, patera na owoce, altana ogrodowa.

Wszystkie obiekty powstaną w ciągu jednego tygodnia w lipcu 2014. Młodzi projektanci zabiorą się do prac podczas tygodniowych warsztatów w warsztatach firmy Benchmark Furniture.

Przy opracowywaniu każdego obiektu, projektanci mają dokumentować zużycie surowca i energii. W ten sposób wspierając się informacjami z przeprowadzonego przez AHEC badania Oceny Cyklu Życia (LCA) dla 19 gatunków amerykańskiego drewna liściastego, ocenić wpływ każdego produktu na środowisko.


Wystawę będzie można oglądać w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta od 13 do 21 września 2014 roku.

Od Alison Brooks do Zahy Hadid – marzenia i lista życzeń
Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
Data publikacji: 7.07.2014 11:57

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!