archirama.pl

Odpadkowy krajobraz z płyt CD – rzeźba WasteLandscape z 65 tys. kompaktów

Dni tradycyjnych płyt CD, czyli popularnych kompaktów, są policzone. W dobie iPod’ów czy postępującej miniaturyzacji, zapisywanie informacji na poliwęglanowych krążkach wydaje się anachronizmem. Artystka Elise Morin i architektka Clémence Eliard mają sposób na bezużyteczne płytki CD – zrobiły z nich gigantyczną instalację artystyczną

WasteLandscape

Instalacja artystyczna WasteLandscape zbudowana z 65 tys. płyt CD. Dzieło artystki Elise Morin i architektki Clémence Eliard

Fot: Zdjęcia ©Marc Sirvin, Martin Eliard and Yannick Fradin

Podłoga Le Centquatre (104), centrum artystycznego w Paryżu, wygląda jak powierzchnia Księżyca – jest pełna wybrzuszeń i lśni srebrzyście. Kontrastuje z XIX-wieczną halą, w której mieści się ekspozycja. Instalacja WasteLandscape to tak naprawdę sztuczny krajobraz zbudowany z 65 tys. płyt CD. Artystka Elise Morin i architektka Clémence Eliard wykorzystały zalety płytek – są tanie i… pięknie migoczą w świetle.

Ciekawy jest sposób w jaki artystki zbudowały srebrzyste wydmy z kompaktów. Najpierw zbierały zużyte płytki CD. Ludzie mogli przynosić swoje kompakty i wrzucać je do specjalnych pojemników ustawionych na mieście. Następnie płytki zostały posortowane według koloru. Potem zostały zszyte ręcznie za pomocą autorskiego patentu. Tak powstały gigantyczne pasy materiału o fakturze przypominającym wielkie rybie łuski. Na końcu twórczynie WasteLandscape przykryły tak uzyskanym materiałem nadmuchiwane plastikowe wzgórza.

Artystki mówią o swoim dziele krótko: – Jest powszechnie wiadomo, że CD są skazane na stopniowe znikanie z naszego życia. Nasza monumentalna instalacja ujawnia szlachetny aspekt tego drobnego przedmiotu codziennego użytku, jego piękny kształt i błyszczącą powierchnię. Zarazem WasteLandscape jest reminiscencją prawdziwych wysypisk śmieci, na których zalegają miliony wyrzuconych płyt kompaktowych.

Instalacja artystyczna WasteLandscape ma rozbudzać świadomość dotyczącą środowiska. Bo po zakończeniu wystawy (a w zasadzie kilku ekspozycji w różnych miejscach Europy), wszystkie 65 tys. płytek ma zostać poddane recyklingowi, by odzyskać z nich poliwęglan.

Autor: TM
Zdjęcia: Zdjęcia ©Marc Sirvin, Martin Eliard and Yannick Fradin
Data publikacji: 5.08.2011 13:17

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!