archirama.pl

24. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Zwycięzcy - GALERIA

Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie: do tegorocznego konkursu poświęconego sztuce projektowania plakatu zgłosiło się 1600 artystów z 61 krajów. Wystawę prac można oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie i w galerii Salon ASP w Warszawie. Wystawa potrwa do połowy września 2014. GALERIA

Rosocha. Inne obszary, inne formaty

Plakat pt. Rosocha. Inne obszary, inne formaty nagrodzony w kategorii A - profesjonaliści

autor: Wiesław Rosocha


W skład jury, organizowanego od 1966 roku, Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie weszli wybitni twórcy oraz krytycy designu: Stephan Bundi (Szwajcaria), David Crowley (Wielka Brytania), Kenya Hara (Japonia), Jerzy Porębski (Polska), Silvia Sfligiotti (Włochy) i Jakub Stępień Hakobo (Polska). Ogłoszenie zwycięskich prac odbyło się 7 czerwca 2014r.  W tym roku, zwycięzców nagrodzono w dwóch kategoriach.

W kategorii A , swoje prace prezentowali profesjonaliści, którzy swoje dzieła wydali drugiem w latach 2012-2013. W tej kategorii konkursu wygrał plakat Wiesława Rosochy – pt. Rosocha. Inne obszary, inne formaty. Jurorzy docenili bardzo silny przekaz dotyczący zarówno twórczości Rosochy, jak i zjawiska plakatu, a także ewidentny ukłon artysty w stronę modernistycznej awangardy. Srebrne Medale otrzymali: Andreas Golde z Niemiec za plakat Theodor W. Adorno, a także Jakob Kirch z Niemiec za plakat Otwarcie sezonu 2013/14 w Teatrze Miejskim w Stuttgarcie.


Trzy brązowe medale przyznano twórcom z Polski, Hong Kongu i Rosji. Pierwszy z nich otrzymał Lech Majewski za plakat Beckett zaprojektowany do serii spektakli na podstawie sztuk Samuela Becketta w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Jury spodobało się kontrastowe liternictwo, które silnie podkreśla nazwisko dramaturga, a takze delikatnie wpisuje tekst w negatyw postaci, sugerując jej myśli i wewnętrzne głosy. Drugi nagrodzony brązem autor to Freeman Lau Siu Hong za plakat Symbioza, z przedstawieniem sylwetki drzewa z wyrastających z niego krzeseł. To praca  przedstawiła wrażliwość autora na relacje człowieka z przyrodą. Trzeci z medali otrzymał Dmitry Mirilenko za pracę Majakowski 120 (1, 2, 3) - graficzny komentarz na temat postaci Władimira Majkowskiego, tragicznie zmarłego poety-rewolucjonisty.

 

W kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego oceniano prace studentów i absolwentów kierunków artystycznych. Nagrodę przyznano absolwentowi ASP w Warszawie, Łukaszowi Kowalskiemu za pracę Studnia Nadziei – 60%, która dotyczy niskiej jakości i słabego dostępu wody pitnej w Afryce. Jurorom podobał się detal, przemyślana kompozycja i typografia, i oczywiscie czytelny przekaz pracy.

 

Milena Glinojecka

Data publikacji: 17.06.2014 11:31

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!