archirama.pl

Gigantyczne zabawki w mieście. Czyli Florentijn Hofman i jego rzeźby

Ogromne zabawki porozwalane na ulicach, jakby przez miasto przeszedł gigantyczny maluch rodem z filmu „Kochanie powiększyłem dzieciaka”. Takie rzeczy dzieją się naprawdę! W Osace po zatoce pływała gigantyczna gumowa kaczka, w Szwecji w Örebro stanął kilkunastometrowy króliczek. Przyczyna tej światowej epidemii jest jedna – to Florentijn Hofman, holenderski artysta i jego zabawkowe rzeźby!

Ogromny plac zabaw. Gigantyczne zabawki w mieście.

The Big Yellow Rabbit to gigantyczny, żółty królik, o wysokości 13 metrów i szerokości 16 metrów. Ta wspaniała rzeźba powstała w 2011 roku i znajduje się w Szwecji.  Olbrzymia przytulanka, wykonana z metalu, drewna i lokalnie produkowanego gontu, została „porzucona” obok pomnika Engelbrekt podczas festiwalu OpenArt w Örebro. Do budowy tej fantastycznej instalacji zgłosiło się  ponad 25 wolontariuszy i rzemieślników.

Fot: www.florentijnhofman.nl

Pamiętacie film „Kochanie powiększyłem dzieciaka” reżysera Randalera Kleisera? Sztuka holenderskiego artysty Florentijna Hofmana jest niczym scena z filmu obrazująca przejście małego giganta przez miasto. 

Głównym tematem prac tego wyjątkowego artysty są zabawki – czyżby nie do końca pogodził się z dorosłością? Tworząc instalacje ma na celu rozweselenie przechodniów. Rzeźby, które wystawia w przestrzeni publicznej mają szokować poprzez swój przeskalowany rozmiar, bawić jak zabawka, wywoływać uśmiech i rozbudzić wspomnienia z dzieciństwa.

Gigantyczne zabawki wykonane są z przeróżnych materiałów, z blachy falistej, słomy, foli czerwonej, betonu jak również z metalu, drewna i gontu, a nawet ze zwykłych, kultowych brazylijskich klapek. W ich budowie często pomagają zastępy wolontariuszy.

Wieża widokowa w… króliku

Wszystkie instalacje są bardzo kolorowe i wyglądają jak zabawki zgubione przez dziecko. Taki jest The Big Yellow Rabbit – gigantyczny, żółty królik o wysokości 13 metrów. Rzeźba powstała w 2011 roku i znajduje się w Szwecji. Olbrzymia przytulanka, wykonana z metalu, drewna i lokalnie produkowanego gontu, została „porzucona” obok pomnika Engelbrekt podczas festiwalu OpenArt w Örebro.

Florentijn Hofman nawet z zabawki potrafi zrobić całkiem funkcjonalny obiekt architektoniczny. W Nijmegen w Holandii ustawił dwunastometrowego królika, który jest nie tylko rzeźbą, ale i wieżą widokową. Punkt widokowy jest w głowie gargantuicznego królika, panoramę miasta podziwia się z okna, będącego okiem uchatego ssaka.

Godzilla kontra gumowa kaczka

Z kolei w osłupienie wprowadził Hofman statecznych Japończyków. Zazwyczaj Japonię atakują olbrzymie potwory w typie Godzilli. Jednak tym razem w zatoce w Osace pojawiła się gumowa kaczka, identyczna jak ta, która zazwyczaj pływa w wannie. Jednak w sztuce Hofmana kaczka urosła do wysokości 26 metrów!

Florentijn Hofman nie jest typowym artystą wystawiającym prace w muzeum. Jego galerią jest cały świat. Hofman traktuje przestrzeń dużych miast jak ogromny plac zabaw. Dziś jest tak znany, że może wybrać każde miejsce na Ziemi i z dowolnego materiału stworzyć fascynują i intrygującą instalację, bo każde jego dzieło wzbudza entuzjazm i staje się atrakcją turystyczną. Wiele miast wręcz zabiega o rzeźby Hofmana, bo ich realizacja każdorazowo wzbudza zainteresowanie mediów na całym świecie.

Olbrzymie zabawki w mieście to nie jedyny sposób na tworzenie popularnej sztuki w przestrzeni publicznej. W Archiramie pisaliśmy niedawno o gigantycznych meblach, którymi artyści ozdabiają ulice. Czyżby kompleks Piotrusia Pana zawładną także światem sztuki? Niedojrzałość, wieczna ucieczka przed dorosłością – to już stały element naszych zwariowanych czasów.

 

Więcej instalacji holenderskiego artysty zobaczysz na jego stronie: florentijnhofman.nl 

Autor: Katarzyna Jurczenia
Zdjęcia: www.florentijnhofman.nl
Data publikacji: 16.09.2011 20:57

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!