archirama.pl

Opera Narodowa. Modernizm, sport i syjoniści

W galerii Opery Narodowej w Warszawie trwa wystawa przypominająca historię żydowskiego sportu lat 20. i 30. XX wieku, "Żydzi – Sport – Warszawa”

Opera narodowa, żydowscy sportowcy i modernizm

Wystawa „Żydzi – Sport – Warszawa” w galerii Opery Narodowej w Warszawie 

Fot: Teatr Wielki - Opera Narodowa, materiały prasowe

Modernizm i żydowski sport

Zaskakujące zestawienie? Dwudziestolecie międzywojenne było epoką nowoczesnej architektury i kultury, ale też okresem, w którym narodził się żydowski sport.
Przez wieki Izraelici byli zainteresowani raczej rozwojem ducha, niż ciała. Już w starożytności greckie ideały sportowe słabo przyjmowały się w Palestynie, nie znajdując zrozumienia wśród konserwatywnych mieszkańców Jerozolimy. Próby wprowadzenia grecko-rzymskiej edukacji i sportu były postrzegane jako zamach na kulturę żydowską. Przez wieki powstały stereotypowe wyobrażenia żydowskiego kupca, muzyka czy uczonego, ale żaden z nich nie miał wiele wspólnego z obrazem sportowca.
Przełom wiązał się z narodzinami syjonizmu.

Kibuc i stadion

Marzenie o własnym państwie skłoniło tysiące Żydów do zmiany stylu życia. Nowe role – rolników, budowniczych, żołnierzy, koniecznych do funkcjonowania Palestyny, wymagały ludzi silnych i sprawnych. Sport miał stać się narzędziem kształtującym przyszłych pionierów. Syjonizm doprowadził więc do zakładania klubów sportowych, które pełniły zresztą równolegle także funkcje kulturalne i oświatowe.
W rezultacie wychowankowie żydowskich klubów zajęli ważną pozycję w sportowym świecie II Rzeczypospolitej.  Żydowskie pływaczki popisywały się skokami do Wisły z mostu Kierbedzia. Przed wyjazdem do Palestyny Helena Bersohn reprezentowała Polskę w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Popularność zdobył bokser Szapsel Rotholc, mistrz Polski, który w reprezentacji Polski (1934–1939) osiągał imponujące wyniki – 15 zwycięstw i 1 remis na 16 walk.

Opera Narodowa: wystawa

W Salach Redutowych Opery Narodowej do 23 listopada 2014 prezentowana będzie wystawa „Żydzi – Sport – Warszawa”, inspirowana historiami z albumu „Bądź silny i odważny. Żydzi − sport − Warszawa” autorstwa Grażyny Pawlak, Daniela Grinberga i Macieja Sadowskiego.
Ekspozycję oglądać można w czwartki, piątki i soboty od 10.00 do 18.00, na godzinę przed spektaklem i w czasie przerw. Na wystawę można wejść również przez hol kas bocznych.

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Teatr Wielki - Opera Narodowa, materiały prasowe
Data publikacji: 31.10.2014 14:19

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!