Opera Narodowa i nowe warszawskie muzeum
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie działa już od wielu miesięcy, ale dopiero od 28 października dla zwiedzających otwarta jest wystawa stała. Wydarzenia towarzyszące wielkiemu otwarciu odbywają się także w instytucjach partnerskich. To Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Fundacja Forum Dialogu, Teatr Żydowski, Fundacja Shalom, Teatr IMKA, a także Żydowski Instytut Historyczny.
Galeria Opera zaprasza na dwie wystawy, przedstawiające kulturę żydowską w jej różnych aspektach, od sportu po sztukę.
Artyści żydowscy w Polsce po II wojnie światowej
Malarze, rzeźbiarze czy architekci pochodzenia żydowskiego działali na ziemiach polskich szczególnie aktywnie w XIX wieku i dwudziestoleciu międzywojennym. Działały grupy i stowarzyszenia żydowskie, jak łódzka Jung Jidysz, programowo podkreślające specyfikę narodową. Wielu było również twórców wystawiających wspólnie, niezależnie od przynależności etnicznej.
Na wystawie w Operze Narodowej znajdą się między innymi martwe natury i portrety autorstwa tak znanych malarzy, jak Artur Nacht-Samborski i Izaak Celnikier. Poza tym – grafiki Marka Oberländera, kolaże Jonasza Sterna, fotomontaże Mieczysława Bermana, rzeźby Aliny Szapocznikow, a także przedstawiciele nowych mediów.
Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do 23 listopada 2014 w wybrane dni tygodnia; czwartki, piątki i soboty od 10.00 do 18.00, a także na godzinę przed każdym spektaklem. Wystawę oglądać można także w czasie przerw w przedstawieniach.
„Artyści żydowscy w Polsce po II wojnie światowej”
Galeria Opera
Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie
Plac Teatralny 1, Warszawa