archirama.pl

Opera Narodowa: wystawa z okazji otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Galeria Opery Narodowej zaprasza na wystawę „Artyści żydowscy w Polsce po II wojnie światowej”. W centrum Warszawy zobaczyć będzie można m.in. prace Jonasza Sterna i Aliny Szapocznikow

Opera Narodowa w Waarszawie - wystawa prac artystów żydowskich działających w Polsce powojennej

Galeria Opera - wystawa Artyści żydowscy w Polsce po II wojnie światowej

Fot: Teatr Wielki - Opera Narodowa, materiały prasowe

Opera Narodowa i nowe warszawskie muzeum

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie działa już od wielu miesięcy, ale dopiero od 28 października dla zwiedzających otwarta jest wystawa stała. Wydarzenia towarzyszące wielkiemu otwarciu odbywają się także w instytucjach partnerskich. To Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Fundacja Forum Dialogu, Teatr Żydowski, Fundacja Shalom, Teatr IMKA, a także Żydowski Instytut Historyczny.
Galeria Opera zaprasza na dwie wystawy, przedstawiające kulturę żydowską w jej różnych aspektach, od sportu po sztukę.

Artyści żydowscy w Polsce po II wojnie światowej

Malarze, rzeźbiarze czy architekci pochodzenia żydowskiego działali na ziemiach polskich szczególnie aktywnie w XIX wieku i dwudziestoleciu międzywojennym. Działały grupy i stowarzyszenia żydowskie, jak łódzka Jung Jidysz, programowo podkreślające specyfikę narodową. Wielu było również twórców wystawiających wspólnie, niezależnie od przynależności etnicznej.
Na wystawie w Operze Narodowej znajdą się między innymi martwe natury i portrety autorstwa tak znanych malarzy, jak Artur Nacht-Samborski i Izaak Celnikier. Poza tym – grafiki Marka Oberländera, kolaże Jonasza Sterna, fotomontaże Mieczysława Bermana, rzeźby Aliny Szapocznikow, a także przedstawiciele nowych mediów.
Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do 23 listopada 2014 w wybrane dni tygodnia; czwartki, piątki i soboty od 10.00 do 18.00, a także na godzinę przed każdym spektaklem. Wystawę oglądać można także w czasie przerw w przedstawieniach.

„Artyści żydowscy w Polsce po II wojnie światowej”
Galeria Opera
Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie
Plac Teatralny 1, WarszawaAutor: KZ
Zdjęcia: Teatr Wielki - Opera Narodowa, materiały prasowe
Data publikacji: 28.10.2014 10:16

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!