archirama.pl

Panie architekt, które zmieniły światową architekturę. 5 najlepszych kobiet architektów na świecie

Wbrew pozorom, architektura to również świat, w którym wybijają się także kobiety. Mimo znacznej przewagi w tym zawodzie męskiej części populacji, kobiety już od jakiegoś czasu wywalczyły sobie odpowiednie miejsce w środowisku architektonicznym. Oto 5 pań architekt, o których warto pamiętać.

Kobiety architekt
Fot: DW (English) (źródło: yotutube.com), Atelier Marta Rodriguez (źródło: youtube), Rama (źródło: Wikimedia Commons), Matt Holyoaks, materiały prasowe Fundacji im. S. Kuryłowicza

Jak mówić na kobietę architekt? Pomysłów na rozwiązanie tego problemu jest wiele. W środowisku przyjęło się, że największy szacunek dla płci pięknej okazuje się używając zwrotu pani architekt. Na popularności zyskuje ostatnio wyrażenie „architekta”. Jednak nie jest ono zbyt lubiane w środowisku kobiet architektów. Jednak wyrażenie to jest znacznie bardziej popularne w branży architektów wnętrz – tu przeważają kobiety.

>> Kobiety w architekturze – czy zawsze ich rola była oczywista w tej branży?

5 kobiet architektów, które warto znać

Wybraliśmy 5 kobiet architektów, które naszym zdaniem wyróżniają się w branży architektonicznej na świecie.

Zaha Hadid – o tej Pani architekt, będzie się jeszcze mówić na długo po jej śmierci. Mimo że zmarła niespodziewanie w 2016 roku w wieku 65 lat, to zawsze pozostanie pierwszą kobietą architekt wyróżnioną nagrodą Pritzkera. Jej odważne i niepowtarzalne projekty wyznaczały kierunek nowoczesnej architektury. Do jej najpopularniejszych projektów możemy zaliczyć: Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Riverside Museum w Glasgow, gmach opery w Guangzhou, Rosenthal Center for Contemporary Art w Cincinnati (USA), muzeum sztuki współczesnej MAXXI – National Museum of the 21st Century Arts w Rzymie.

Odile Decq – jest właścicielką paryskiego biura Studio Odile Decq znanego wcześniej jako Odile Decq Benoît Cornette Architectes Urbanistes albo ODBC Architectes. Francuska Pani architekt wyróżnia się przede wszystkim swoim nietuzinkowym wyglądem. Sławę przyniósł jej projekt Banque Populaire de l'Ouest w Renes, zrealizowany w 1990 roku. W 1996 jej pracownia otrzymała Złotego Lwa na Biennale w Wenecji za scenografię pawilonu francuskiego. Odile stosuje w swoich projektach odważne kompozycje kolorystyczne. Kolejny projekt, pani architekt, o którym było głośno, powstał w 2001 roku. Było to Muzeum Sztuki Współczesnej w Rzymie (MARCO). Do innych znanych realizacji Odile Decq należą między innymi: Port w Gennevilliers (1994-2001), budynki Uniwersytetu w Nantes (1993-98), Restauracja L’Opera Garnier w Paryżu (2008) i Pavillon 8 w Lyonie.

Amanda Levete– brytyjska Pani architekt, lureatka Nagrody Stirlinga. Prestiżowe wyróżnienie zdobyła dzięki projektowi budynku stadionu krykietowego Lord’s Media Centre w Londynie. Jest założycielką pracowni architektonicznej AL_A. Do jej najbardziej znanych projektów należą między innymi Central Embassy – czyli 30-piętrowa przestrzeń handlowa i hotelowa w Bangkoku w Tajlandii, Museum of Art, Architecture and Technology w Lizbonie, MPavilion w Melbourne, Spencer Dock Bridge w Dublinie oraz 10 Hills Place w Londynie.

Kazuyo Sejima – japońska Pani architekt. W 1987 roku założyła firmę Kazuyo Sejima and Associates, a w 1995 roku firmę SANAA (Sejima and Nishizawa and Associates) z siedzibą w Tokio, które w 2010 rok było laureatem nagrody Pritzkera. Projekty przedstawiane prze japońska architekt, nawiązują głównie do epoki modernizmu. Jednym z najciekawszych projektów Kazuyo Sejimy jest Nishinoyama, kompleks mieszkalny na przedmieściach Kyoto. Do jej najważniejszych projektów można zaliczyć między innymi: Muzeum Sztuki Nowoczesnej na nowojorskim Manhattanie, zkoła Zarządzania w niemieckim Zollverein, czy muzeum sztuki współczesnej w Kanazawa, który przyczynił się do otrzymania przez Kazuyo Sejmie i Ryue Nishizawa Nagrody Pritzkera.

Charlotte Perriand - zmarła w 1999 roku, francuska architekt i designerka. Jej projekty opierały się na tworzeniu funkcjonalnych przestrzeni do życia, Uważała, że lepszy design, który nam towarzyszy, pozwala na stworzenie lepszego społeczeństwa. Współpracowała między innymi z Le Corbusierem i Pierrem Jeanneretem. Wpływ nauk i doświadczenie Le Corbusiera miały znaczny wpływ na kształt prezentowanych przez nią projektów.

Zdjęcia: DW (English) (źródło: yotutube.com), Atelier Marta Rodriguez (źródło: youtube), Rama (źródło: Wikimedia Commons), Matt Holyoaks, materiały prasowe Fundacji im. S. Kuryłowicza
Data publikacji: 23.02.2017 10:43

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!