Jeszcze na początku XX wieku wystawa była jednym z najskuteczniejszych narzędzi promocyjnych. Przyciągając tłumy zwiedzających, oddziaływała na wyobraźnię. Nic dziwnego, że w ten sposób prezentowano niemal wszystko. W ten sposób promowane były między innymi idee współczesnej architektury; wrocławskie osiedle modelowe WUWA czy słynna wystawa „Die Wohnung” zorganizowana w 1927 roku w Stuttgarcie to tylko dwa często przywoływane przykłady. O wiele częściej od architektury na wystawach pojawiały się nowe produkty, wyroby fabryk i warsztatów, a także płody rolne. Wystawy przemysłowe nie były tylko wydarzeniami branżowymi. Takie ekspozycje uznawano za środek wspomagania rozwoju gospodarczego miasta i wsi, wprowadzenia nowych rozwiązań do rolnictwa. Miały więc w konsekwencji poprawić jakość życia mieszkańców.
Dla tych ostatnich były także – a może przede wszystkim – pożądaną rozrywką. Wystawom towarzyszyły różne atrakcje, z których loterie i możliwość atrakcyjnych zakupów są tylko najbardziej oczywistymi.
Ekspozycja przygotowywana w Muzeum Narodowym w Poznaniu przedstawia ten świat staroświeckiego handlu. Na wystawie zobaczyć można zdjęcia i graficzne przedstawienia wystaw. Prasowe ilustracje pieczołowicie oddają wygląd nagradzanych na wystawach krów i koni, stosy warzyw z Wilanowa, wyroby żelazne. Dużą grupą eksponatów są medale. Niektóre bardzo udane pod względem artystycznym, inne wyróżniają się nietypowymi motywami. Łącznie jest ich w muzeum przeszło 450, obok kilkunastu plakatów i kilkudziesięciu druków okolicznościowych.
Organizatorom wystawy udało się również zgromadzić rzadko spotykane w polskich zbiorach ciekawostki, pamiątki z wystaw. Produkowane masowo i tanie, nie były szczególnie pieczołowicie przechowywane. Niewiele z nich przetrwało więc do dziś.
Architektura wnętrz
Eksponaty prezentowane są we współczesnej aranżacji, zaprojektowanej przez Rafała Górczyńskiego. W głównym holu umieszczone zostały trzy ażurowe pawilony. W każdym z nich znajdują się eksponaty z innego zaboru. Czarne ściany i jasne drewno dają tym bryłom współczesny charakter.
Przemysł – sztuka – polityka. Wystawy gospodarcze na ziemiach polskich i z Polską związanych ok. 1850 – 1914
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9
Kurator: dr Witold Garbaczewski
Wystawa czynna do końca sierpnia 2015
