Lifestyle
LIFESTYLE

Podmiejskim do Indian, czyli co zobaczyć w Meksyku

  • Komentarze

Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku

Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku, Warszawa 2016

Fot: Piotr G. Michalik; projekt okładki Mariusz Banachowicz. Materiały prasowe wydawnictwa Czarna Owca

Życie we współczesnym Meksyku: niebezpiecznych wielkich miastach, zamieszkiwanych przez Indian przedmieściach, obok turystycznych atrakcji i w małych wioskach

Piotr Grzegorz Michalik, adiunkt w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ od ośmiu lat odwiedza Meksyk, Gwatemalę, a także Kubę jako badacz, nauczyciel akademicki a po części także reporter. W 2013 roku opublikował pracę Wiedzmy, święte i boginie. Postać kobiety w wierzeniach Indian z gór Zongolica w Meksyku. Temat i sposób przedstawienia materiału w naturalny sposób zawężał krąg odbiorców przede wszystkim do specjalistów, etnografów i osób głębiej znających południowoamerykańską kulturę. Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku to książka gatunkowo lżejsza i bardziej apelująca do wyobraźni przeciętnego czytelnika. Krótko mówiąc, jest seks, przemoc i egzotyka, czyli koktajl dający największe szanse na przyciągnięcie uwagi odbiorcy.

Siedem reportaży pokazuje meksykańskie niezwykłości. Opowieść zaczyna się od spotkania ze Świętą Śmiercią, czyli Szczuplutką, jak pieszczotliwie nazywają ją wyznawcy. Kolorowo ubrana postać z kosą, skrywająca pod kapturem wyszczerzoną czaszkę jest ucieleśnieniem skomplikowanej kultury Meksyku. Splatają się w niej chrześcijaństwo, dawne wierzenia i zupełnie współczesne interesy. Przybysz zauważa jej obsypane ofiarami ołtarzyki w stolicy i na prowincji, miniaturowe podobizny w sygnecie policjanta i naszyjniku recepcjonistki i oczywiście na okładkach kolejnych numerów poświęconego kultowi czasopisma „Devoción de Santa Muerte”. Wszystko malownicze, co potwierdzają ilustrujące tom zdjęcia autora.

Kultura śmierci w Meksyku jest barwna i bogata, a sama Święta nie patronuje bynajmniej tylko zaświatom. Do odpowiednich wizerunków zwracają się studenci przed egzaminami, zakochani, prostytutki. Od opisywania szkieletów Michalik przechodzi płynnie do ciał znacznie pełniejszych, od fiesty do kultury rozdawania. Kolejne strony to opowieść o muxe, trzeciej płci i jej różnych wariantach. O zajęciach, strojach i o tym, jak niebezpiecznie zaczepiać kogoś, kto ma siłę mężczyzny i kobiecą furię...
Stąd już niedaleko do agresji nieodłącznie towarzyszącej narkobiznesowi. Jeden z reportaży poświęcony został eksplozji przemocy w Meksyku. Autor przeplata makabryczne historie masowych morderstw, porwań i okaleczeń z równie makabrycznymi żartami.

Książkę czyta się lekko, lektura pozostawia jednak wrażenie niedosytu. Autor bez wątpienia zna temat, rozmawia z mieszkańcami i podróżuje po światach, z których spleciony jest współczesny Meksyk, nie brakuje mu też autoironii. Chyba jednak nie chce zejść głębiej, prześlizgując się po najbardziej efektownych tematach i epatując kontrastami. Egzotyka jest fascynująca, ale trochę brak mi meksykańskiej codzienności, tej z tytułowego podmiejskiego pociągu.



Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku
Piotr Grzegorz Michalik
Wydawnictwo Czarna Owca
Warszawa 2016
s. 240, oprawa twarda


Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku, Warszawa 2016

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Piotr G. Michalik; projekt okładki Mariusz Banachowicz. Materiały prasowe wydawnictwa Czarna Owca
Data publikacji: 9.06.2016 13:16
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.