archirama.pl

Porąb i spal. Ćwiczenia praktyczne

Ćwiczeniówka w stylu skandynawskim: na pierwszy rzut oka to książka-kuriozum, ale coś sprawia, że sięgają po nią tysiące ludzi

Porąb i spal. Activity Book. Besteseller w skandynawskim stylu

Porąb i spal. Activity Book

Fot: Wydawnictwo Smak Słowa, materiały prasowe

Rok temu pisałem o książce „Porąb i spal”, gawędziarskiej opowieści o sielskim życiu drwala-amatora, fachowym układaniu stosów drewna i życiu w skandynawskim stylu. To jedna z tych książek, które stają się bestesellerami mimo tematu abstrakcyjnego dla większości czytelników. W końcu ilu Polaków ma własny kawałek lasu i zimą samodzielnie (ew. z pomocą zarumienionej od mrozu żony i gromady kuzynów) ścina, ściąga pnie, okorowuje je i rąbie? Jeśli wierzyć Larsowi Myttingowi, to nie tylko świetna zabawa, ale okazja do rodzinnych spotkań, sprawdzian charakteru mężczyzny, czynność wyznaczająca rytm życia. Opowieść norweskiego pisarza przemówiła do wyobraźni czytelników m.in. w Skandynawii, ale też Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach. Na polski rynek trafiło 50 000 egzemplarzy. Słownie pięćdziesiąt  – średni nakład nowości w Polsce od lat nie przekracza czterech tysięcy.

Drwal 2.0

Do księgarń trafiła właśnie pozycja, którą wypada chyba nazwać „ćwiczeniówką dla drwala”, wydawca woli określać ją z angielska jako „Activity book”. Książka zabiła mi niezłego klina. Zacząłem sobie wyobrażać potencjalnego odbiorcę, ale nie było to łatwe. Książka wypełniona jest kalamburami, zagadkami, quizami, zadaniami różnego rodzaju. Niektóre wydają się być skierowane do dzieci: narysuj swoje wymarzone śniadanie drwala, wytnij papierowe sylwetki i pokoloruj ich kraciaste koszule. Ale inne, mimo podobnego schematu zaczynają budzić wątpliwości. Polecenie „narysuj swoje siekiery na ścianie warsztatu” zdaje się sugerować, że rysunek ma wykonać ktoś, kto takie narzędzia ma, a więc raczej dorosły niż pięciolatek. Zadanie polegające na rozpoznaniu funkcji siekier po ich profilu wydaje się nieco za trudne dla małoletniego mieszkańca przedmieść. Z kolei zadania praktyczne, jak instrukcja rozrąbywania pieńka w oponie, wymagają sporo krzepy. Może więc jest to książka do wspólnej pracy, dla ojca i syna, względnie matki i córki zgodnie pracujących siekierami, a później odpoczywającej przy ciasteczkach i gorącej kawie? W tej funkcji może się nieźle sprawdzić i dać okazję do pytań, wyjaśnień, żartów.
Ilustracje do książki opracował brytyjski rysownik Adam Doughty, znany ze współpracy m.in. z „Wall Street Journal”, luksusowym domem towarowym Harrods oraz firmą Google.

Porąb i spal. Activity book. Wydawnictwo Smak Slowa, Wydawnictwo Agora 2016, cena ok. 25 zł

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Wydawnictwo Smak Słowa, materiały prasowe
Data publikacji: 21.11.2016 13:08

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!