archirama.pl

Porąb i spal. Recenzja

Jak to się stało, że książka o rąbaniu drewna stała się bestsellerem?

Porab i spal, czyli jak wybrać siekierę, co ma wspólnego zrównoważony rozwój z paleniem w piecu i czym żyją Norwegowie

Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie

Fot: Smak słowa, materiały prasowe

Nakład 300 000 egzemplarzy na niewielkim norweskim rynku, później przekłady na 10 języków i kolejne sukcesy. Przeczytałem i wciąż zastanawiam się, w jaki sposób książka Larsa Myttinga osiągnęła taki wynik. Nie jest źle napisana. Przeciwnie, gawędziarski styl autora sprawia, że czyta się ją przyjemnie – w każdym razie, zaskakująco dobrze jak na poradnik. Tytuł nie jest bowiem w żadnym razie poetycką metaforą czy grą słów.

Frazę „Porąb i spal” można właściwie uznać za streszczenie książki. W kolejnych rozdziałach swojego przewodnika dla domorosłych drwali opisuje różne rodzaje narzędzi i firmy je produkujące, radzi kiedy najlepiej wybrać się do lasu na wycinkę i podpowiada, które gatunki drewna palą się najlepiej. Sporo miejsca poświęca metodom suszenia i różnym stylom układania sągów drewna, wdając się w dywagacje na temat wyższości okrągłych stosów nad równoległymi rzędami i na odwrót. Na koniec autor opisuje jeszcze kolejne modele pieców i żeliwnych piecyków cieszących się popularnością w Norwegii u schyłku XIX wieku, w latach II wojny światowej i później. To streszczenie nie sugeruje pasjonującej treści, a jednak dla tysięcy czytelników okazała się ona godna uwagi. Dla mieszkańców Norwegii to po prostu praktyczny poradnik dotyczący jednej z codziennych spraw, od stuleci wpływających na jakość ich życia. W lesistym kraju do tej pory co czwarty dom ogrzewany jest przede wszystkim przez spalanie drewna, a duża część mieszkańców kraju sama ściana swoje brzozy, tnie je i rąbie. Tradycja okazuje się zresztą zgodna z nowymi trendami i wpisuje w strategię zrównoważonego rozwoju. Spalanie drewna nie ma wpływu na ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Na pierwszy rzut oka wydaje się to paradoksalne – skoro jest dym, to muszą być i zanieczyszczenia. W rzeczywistości ta sama ilość związków węgla jest uwalniana kiedy polana trafiają do pieca i kiedy martwy pień zgnije w lesie. Lars Mytting w wielu fragmentach książki zwraca zresztą uwagę na usprawnienie całego procesu, począwszy od właściwego wysuszenia drewna, przez sposób rozpalania, po czyszczenie pieca.

Z punktu widzenia przeciętnego mieszkańca Polski o sukcesie książki nie decydują sprawy praktyczne. W końcu nad Wisłą narodowym opałem jest raczej węgiel, a mieszkańcy miast najczęściej korzystają z ciepła sieciowego. Ktokolwiek miał okazję poczuć, jak solidny pień pęka pod dobrze wymierzonym uderzeniem siekiery, rozumie proste przyjemności opisywane przez Myttinga. Druga dekada XXI wieku, z modą na domowy wypiek chleba, uprawę warzyw czy pszczelarstwo to najwyraźniej dobry czas na takie publikacje.

Atrakcyjność „Porąb i spal...” kryje się też w niespodziewanej egzotyce. Opis rodzinnego spotkania późną zimą w Norwegii: wspólne obalanie i okrzesywanie pni, ściąganie ich na podwórze, a później wielki obiad z tradycyjnymi żeberkami, groszkiem i ziemniakami (dieta drwala – 9000 kalorii dziennie!), może robić wrażenie. Nie zabrakło też malowniczych anegdot, jak opowieść o parze, która każdego roku z bierwion układa portrety ulubionych kompozytorów muzyki klasycznej. Do wiosny wizerunki zmieniają się w popiół, a w kolejnym sezonie powstaje nowa układanka. Albo opowieści o staruszkach, którzy sens życia odnajdują w zaopatrywaniu rodziny w paliwo i powolutku rąbią kolejne metry sześcienne solidnych pni. Wygląda na to, że autorowi udało się uchwycić narodowy charakter Norwegów.Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Autor: Lars Mytting
Wydawnictwo Agora / Smak Słowa
Warszawa 2016
stron 256

Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Smak słowa, materiały prasowe
Data publikacji: 11.02.2016 12:47

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!