archirama.pl

Rafał Olbiński przed wieżowcem Warsaw Spire

W pawilonie wystawowym Art Walk, w sąsiedztwie warszawskiego wieżowca Warsaw Spire prezentowana jest wystawa prac Rafała Olbińskiego. W tle – mural tego samego artysty

Plac Europejski, Art Walk, czyli pawilon ekspozycyjny

Modułowe bryły Art Walk, czyli pawilonu ekspozycyjnego na placu Europejskim, obok wieżowca Warsaw Spire w Warszawie

Fot: GHELAMCO

Plac przy wieżowcu

Kompleks Warsaw Spire to przykład  zmian, które zachodzą w projektowaniu przestrzeni miejskiej. Prywatny plac staje się przestrzenią publiczną – z atrakcjami dla mieszkańców okolicy i dochodowymi punktami usługowymi. Plac Europejski został zaprojektowany jako wizytówka nowej inwestycji. Jest na nim sporo zieleni, sztuczna rzeka, a w sąsiedztwie bary i restauracje. Niedawno pisaliśmy o jednej z nich, z długim na 40 metrów barem i aranżacją wnętrza w stylu loftu. A uczciwszy potrzeby ciała – miło o duchu pomyśleć.

Sztuka w przestrzeni publicznej

Już w trakcie budowy inwestor zapowiadał, że plac Europejski będzie miejscem dla sztuki, od ulicznych teatrów po wystawy młodych twórców. Główną przestrzenią wystawową stał się Art Walk, modułowy pawilon wystawowy.  Bryły z dużymi witrynami umożliwiają prezentację plakatów, współczesnego designu czy instalacji wideo. Obiekty są chronione przed niepogodą,  a jednocześnie dobrze widoczne.

Sny Olbińskiego

Jesienią  w pawilonie oglądać można prace Rafała Olbińskiego. Wystawa „19 snów Olbińskiego” to wybór obrazów z ostatnich dwóch dekad. Obrazy powtarzają charakterystyczne dla artysty  motywy. Są piękne, melancholijne kobiety, optyczne iluzje, księżyce i ptaki. A przede wszystkim rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl. Rafał Olbiński, laureat wielu nagród, to jeden z przedstawicieli polskiej szkoły plakatu i ceniony w USA artysta. Jego plakaty mają wielu admiratorów. Trudno go uznać za artystę nieznanego, zaskakującego. Może w pasażu wystawienniczym znajdzie się z czasem miejsce także dla takich autorów? Przestrzeń publiczna to świetne miejsce do promowania nieoczywistych pomysłów,  wśród osób zaglądających na plac Europejski znajdzie się na pewno wiele takich, które do CSW czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaglądają rzadko.  A może pójść jeszcze dalej, w stronę krótkich, często zmienianych wystaw młodych absolwentów ASP czy sztuki stosowanej?  Będziemy zaglądać w okolice Warsaw Spire.


19 snów Rafała Olbińskiego
Plac Europejski w Warszawie
17 września - 20 listopada 2016
Wstęp wolnyAutor: KZ
Zdjęcia: GHELAMCO, Rafał Olbiński
Data publikacji: 20.09.2016 13:07

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!