Ulica Towarowa jest ważnym szlakiem komunikacyjnym Warszawy, ale trudno ją uznać za ulicę szczególnie piękną. To raczej chaotyczna przestrzeń. Z Towarową sąsiadują Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Kolejnictwa i nowe wieżowce, ale też mniejsze budynki handlowe, parkingi, obwieszone reklamami kioski, niedopasowane do siebie nawzajem. Towarowa miała być kiedyś częścią obwodnicy, z planów zrezygnowano, ale ruch samochodowy jest potężny.
Wola dawno przestała być dzielnicą przemysłową, w ostatnich latach szybko się zmieniała. Najwyższy czas na przestrzeń publiczną z prawdziwego zdarzenia.
Konsultacje społeczne
Jaka ma być Nowa Towarowa, zadecydują m.in. projektanci i sami użytkownicy. Od jesieni 2015 na Woli prowadzone były konsultacje społeczne, dotyczące m.in. wprowadzenia zieleni miejskiej i nowych funkcji ulicy. Przedsięwzięcie prowadzone jest wspólnie przez Muzeum Woli, Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Pracownię Badań i Innowacji Społecznej „Stocznia” a także firmy budowlane Ghelamco i Skanska.
Nowa Towarowa to jednak nie tylko projekt badawczy. Równocześnie z konsultacjami przez ostatnie miesiące prowadzone były prace projektowe. Sześć zespołów, czyli MAU Mycielski Architecture & Urbanism, R_Ewolucja Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW, CZTERY PORY WOLI, Wola Rozwoju, +48 Grupa Projektowa oraz BudCud przygotowywało swoje propozycje zagospodarowania Towarowej.
Nowe inwestycje na Woli
Rezultaty kilkumiesięcznej pracy będzie można zobaczyć w siedzibie Muzeum Powstania Warszawskiego już 12 marca o godz. 17:00. Oprócz prezentacji projektów w programie jest debata o przestrzeni publicznej, a także premiera instalacji Wojtka Blecharza, inspirowanej dźwiękami miasta. Tzw. pokój dźwięków będzie dostępny dla publiczności na co dzień wiosną 2016 – już całkiem niedługo.
Nowa Towarowa
Hala B Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79
12 marca 2016 (sobota), początek o 17.00

-
W wielkim młynie z XIX wieku ma powstać przeszło 130 apartamentów. Za rewitalizację odpowiada Grupa Partner więcej
-
Hala Koszyki w Warszawie już wkrótce ma zostać oddana do użytku. Napisy wykonane cyrylicą, stare płytki i stalowe belki przypominają o wiekowej historii hali targowej, ale nowe biura i kawiarnie zmienią funkcjonowanie budynku więcej
-
Współczesna architektura Warszawy: Centrum Kreatywności na Pradze w Warszawie jest już otwarte. W kamienicy obok muzeum i bazaru Różyckiego mają działać nowe start-upy więcej
-
Rewitalizacja, wprowadzanie współczesnej architektury do zabytkowego centrum i poprawa warunków życia mieszkańców to główne tematy dwudniowej konferencji w Nysie więcej
