Lifestyle
LIFESTYLE

Spacer w chmurach, zobacz wiszące miasto przyszłości!

 • Komentarze

instalacja miasta przyszłości zbudowanego z chmur

Argentyński artysta Tomás Saraceno i jego instalacja miasta przyszłości zbudowanego z chmur. Wystawa „Cloud Cities – Biospheres” w Berlinie

Fot: Tomás Saraceno
 • instalacja miasta przyszłości zbudowanego z chmur
 • instalacja miasta przyszłości zbudowanego z chmur
 • nstalacja miasta przyszłości zbudowanego z chmur
 • instalacja miasta przyszłości zbudowanego z chmur
 • instalacja miasta przyszłości zbudowanego z chmur
 • instalacja miasta przyszłości zbudowanego z chmur
 • instalacja miasta przyszłości zbudowanego z chmur

Pamiętacie Jetsonów i ich miasta zawieszone w chmurach? Argentyński artysta Tomás Saraceno wprowadza tę utopijną wizję już dziś w życie. Tworzy przeźroczyste struktury, wielkie chmury, które stanowią nowy krok w architekturze. Jego „Cloud Cities – Biospheres: można właśnie oglądać na wystawie w Berlinie

Architekci i artyści od lat szukają nowych wizji miast przyszłości. Przeludniona Ziemia często inspiruje do szukania rozwiązań w przestworzach. Miasta w powietrzu pojawiają się zazwyczaj w filmach science-fiction lub bajkach, jak choćby w słynnych „Jetsonach”. Tomás Saraceno, argentyński artysta działający na co dzień w Berlinie, wierzy, że to jednak realna wizja.

lewitujące miasta przyszłości

Saraceno znany jest ze swoich instalacji, które łączą w sobie architekturę, rzeźbę oraz zaawansowane technologicznie materiały. Z przeźroczystych tworzyw buduje sfery i kule, niektóre z nich są wielkości domu jednorodzinnego.

Główną inspiracją dla artysty są astrofizyka, pajęcze sieci, struktura piany i baniek mydlanych oraz wizjonerskie struktury Buckminstera Fullera. Saraceno tworzy na ich bazie własną wizję miasta zawieszonego w powietrzu, ultra lekkiego, zbudowane z komórek-kul, każda o innej funkcji.

spacer w chmurach

Utopijną wizję Saraceno można oglądać w skali 1:1 w Berlinie na wystawie “Cloud Cities -Biospheres”, która zajęła olbrzymią halę dawnego dworca Hamburger Bahnhof, obecnie służącego jako sala ekspozycyjna Museum für Gegenwart.

Saraceno zawiesił w przestrzeni około 20 kul o różnej wielkości. W powietrzu utrzymuje je skomplikowana sieć linii. Niektóre z kuli to wiszące ogrody, ich powierzchnię porastają kaktusy i inne sukulenty.

Są także kule, do których wnętrza można się wdrapać i poczuć się w nich zawieszonym w przestrzeni. W ten sposób artysta zaprasza do spaceru w sztucznych chmurach.

Saraceno uważa, że z coraz doskonalszych tworzy będzie można budować rzeczywiste domy i miasta, które jak piana, będą mogły się organicznie rozrastać we wszystkich kierunkach. W mieście z bąbli nie zabraknie nigdy światła, bo przeźroczyste budowle nie rzucają cienia.

Wystawa „Cloud Cities – Biospheres” prezentowana jest do 15 stycznia 2012 roku w Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart w Berlinie

 

Zobacz jak powstawało miasto w chmurach: film

przeczytaj rowniez
Autor: TM
Zdjęcia: Tomás Saraceno, © staatliche museen zu berlin; Foto: Jens Ziehe
Data publikacji: 9.01.2012 12:53
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.