O historii i teraźniejszości świdermajerów opowiadać będzie etnografka Agnieszka Gajc, zaś warsztaty stolarskie poprowadzi Tomasz Gołębiowski, otwocki stolarz. Wydarzenie odbędzie się w krakowskiej Wytwórni przy ulicy Ślusarskiej 9 już 11 kwietnia 2015.
Świdermajer – pod żartobliwą nazwą, nadaną przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego kryje się fantazyjny, eklektyczny styl, typowy dla podwarszawskich pensjonatów i willi z końca XIX wieku. Wycinane z drewna koronki, ażurowe dekoracje, obszerne ganki to charakterystyczne cechy tych budynków. Architektura łączy bryły mazowieckich domów, motywy dekoracyjne z rosyjskich daczy i szwajcarskich szałasów pasterskich, no i sporą dawkę nadwiślańskiej fantazji.
Budynki, których styl określa się jako świdermajer, powstawały na przełomie XIX i XX wieku wzdłuż tzw. Linii Otwockiej, od Wawra po Śródborów. Ojcem stylu był Michał Elwiro Andriolli, grafik i malarz, znany m.in. z cyklu ilustracji do „Pana Tadeusza”. Artysta w 1880 roku kupił nad rzeką Świder posiadłość, którą nazwał Brzegi. Jako XIX-wieczny deweloper wybudował na tym podwarszawskim terenie dworek dla siebie i kilkanaście domów na letnisko. Wkrótce powstawać zaczęły kolejne wille i pensjonaty. Otoczone sosnowymi lasami, były ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Warszawy. Dziś wiele z drewnianych budynków przestało istnieć. Pozostałe doczekały się jednak zainteresowania ze strony historyków sztuki i grona sympatyków, w tym założycieli portalu swidermajer.info, organizatora krakowskiej prezentacji.