archirama.pl

Świdermajer w Krakowie

Historia i współczesność „świdermajerów” oraz warsztaty stolarskie – prezentacja architektury z przełomu XIX i XX wieku

Świdermajer. Zaproszenie do Krakowa

Warsztaty stolarskie i prezentacja historii - świdermajer

Fot: Świdermajer. Info

O historii i teraźniejszości świdermajerów opowiadać będzie etnografka Agnieszka Gajc, zaś warsztaty stolarskie poprowadzi  Tomasz Gołębiowski, otwocki stolarz. Wydarzenie odbędzie się w krakowskiej Wytwórni przy ulicy Ślusarskiej 9 już 11 kwietnia 2015.

Świdermajer – pod żartobliwą nazwą, nadaną przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego kryje się fantazyjny, eklektyczny styl, typowy dla podwarszawskich pensjonatów i willi z końca XIX wieku. Wycinane z drewna koronki, ażurowe dekoracje, obszerne ganki to charakterystyczne cechy tych budynków. Architektura łączy bryły mazowieckich domów, motywy dekoracyjne z rosyjskich daczy i szwajcarskich szałasów pasterskich, no i sporą dawkę nadwiślańskiej fantazji.

Budynki, których styl określa się jako świdermajer, powstawały na przełomie XIX i XX wieku wzdłuż tzw. Linii Otwockiej, od Wawra po Śródborów. Ojcem stylu był Michał Elwiro Andriolli, grafik i malarz, znany m.in. z cyklu ilustracji do „Pana Tadeusza”. Artysta w 1880 roku kupił nad rzeką Świder posiadłość, którą nazwał Brzegi. Jako XIX-wieczny deweloper wybudował na tym podwarszawskim terenie dworek dla siebie i kilkanaście domów na letnisko. Wkrótce powstawać zaczęły kolejne wille i pensjonaty. Otoczone sosnowymi lasami, były ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Warszawy. Dziś wiele z drewnianych budynków przestało istnieć. Pozostałe doczekały się jednak zainteresowania ze strony historyków sztuki i grona sympatyków, w tym założycieli portalu swidermajer.info, organizatora krakowskiej prezentacji.

Autor: KZ
Zdjęcia: Świdermajer. Info
Data publikacji: 9.04.2015 09:47

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!