archirama.pl

Syrena Sport - legenda motoryzacji i designu PRL w rekonstrukcji

Szczytowe osiągnięcie polskiej motoryzacji okresu PRL-u w rekonstrukcji. Jaki będzie końcowy efekt kilkuletnich prac nad Syreną Sport?

Syrena Sport - legenda motoryzacji i designu PRL

Wirtualna rekonstrukcja Syreny Sport.

Fot: syrenasport.eu

Szczytowe osiągnięcie polskiej motoryzacji okresu PRL-u w rekonstrukcji. Grupa entuzjastów motoryzacji zebranych wokół portalu syrenasport.eu, gromadziła materiały na temat legendarnego roadstera przez sześć lat. Teraz trwają prace nad przywróceniem Syreny w takim kształcie w jakim zachwyciła świat ponad 50 lat temu. Syrena Sport nigdy nie została dopuszczona do seryjnej produkcji, powstawała jako prototyp, na którym miały być wypróbowywane nowe rozwiązania w dziedzinie motoryzacji dla aut seryjnych.

A jednak końcowy efekt tak zachwycił twórców i publiczność na poznańskich targach w 1960 roku, że w umysłach twórców zaczęły powstawać plany wprowadzenia auta do seryjnej produkcji. Niestety na planach się skończyło. Syrena nie mieściła się w kanonach socrealistycznego stylu. Władzy nie podobał się zachodni sznyt auta. Nie tylko nie dopuszczono do dalszej produkcji Syreny Sport, ale zniszczono już gotowe egzemplarze.

Syrena Sport nie pasowała do PRL

Okoliczności zniszczenia dokumentacji, oraz samego samochodu nie są jasne. Pewne jest jednak to, że kluczowa była tu opinia I Sekretarza KC Wiesława Gomułki, która przypieczętowała los Syreny Sport. Dzieło projektantów niezmiennie kojarzył, jako ucieleśnienie kapitalistycznej ideologii i stylu życia. Syrena Sport oczywiście posiadała pewne mankamenty techniczne - niezadowalającą prędkość maksymalną jak na samochód sportowy(110 km/h), albo fakt, że gdy samochód był zaparkowany jednym kołem na krawężniku, niemożliwe było otwarcie jego drzwi z zewnątrz.

Za to nowoczesny design i stylistyka sprawiły, że Syrena Sport zdecydowanie wyprzedziła swój czas. A jej znakomita konstrukcja zdecydowanie przeważała nad nielicznymi niedostatkami. Syreną zachwycali się nie tylko Polacy, ale również świat zachodni. W jednym z włoskich pism, Syrena Sport została nazwana „najpiękniejszym samochodem zza żelaznej kurtyny”. I tak już się utarło. Dziś pereła motoryzacyjnego designu odzyskuje dawny blask dzięki rekonstrukcji. Więcej informacji na temat Syreny Sport szukajcie na stronie syrenasport.eu i profilu na Facebook’u – Syrena Sport Rekonstrukcja.

>>„Projekt rower”, czyli rowery przeszłości i przyszłości w szczeciński Muzeum Techniki  

Autor: Pamela Naweje
Zdjęcia: syrenasport.eu
Data publikacji: 2.04.2012 15:38

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!