archirama.pl

Sztuka w przestrzeni miejskiej i teatr publiczny

Murale i rysunki satyryczne będą promować Rok Polskiego Teatru

Jubileusz teatru publicznego w Polsce

250 lat teatru publicznego w Polsce

Fot: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Rok 2015 jest Rokiem Polskiego Teatru, zaś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło się z tej okazji organizacji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Przedsięwzięcie koordynowane jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Organizatorzy odwołują się do idei teatru publicznego – który podobnie jak często street art czy inne rodzaje sztuk wizualnych w przestrzeni miejskiej odwołuje się do przestrzeni publicznej. Ta ostatnia rozumiana jest jako punkt wyjścia do debaty i wymiany poglądów na ważne tematy życia społecznego. Skłonność do prowokacji i odważnych wystąpień jest tym, co łączy teatr, street art i inne odmiany sztuk wizualnych.

Stąd, a także z potrzeby przybliżenia teatru osobom,  które do tej pory się nim nie interesowały pomysł, by o teatrze opowiedzieć językiem sztuk wizualnych – murali i rysunków satyrycznych, które pojawią się w przestrzeni największych polskich miast w ramach kampanii outdoorowej Przeżyjemy w teatrze. Będzie miała ona swoje dwie edycje – wiosenną i jesienną. Pierwsza z nich startuje już 9 maja 2015 ekspozycją części rysunków satyrycznych czołowych polskich rysowników (m.in. Marka Raczkowskiego, Janka Kozy, Andrzeja Wieteszki, Przemka Trusta Truścińskiego). Prace zaprezentowane w formie galerii AMS w największych polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków) będą komentowały rzeczywistość lub odwoływały się do sytuacji społecznych, korzystając przy tym z „teatralnych pojęć”, które weszły do powszechnego użycia. Druga odsłona kampanii, prezentująca kolejne prace, przewidziana jest na październik/listopad.

Teatralne murale


Innym elementem „wychodzenia teatru w przestrzeń miejską” będą murale artystyczne, które powstaną w Warszawie i we Wrocławiu. Wernisaż – pokaz warszawskiego muralu zaplanowany jest na 22 maja 2015. Autorem jest Jakub Woynarowski. Praca powstanie na ścianie przy al. Jana Pawła II 12 między ulicami Sienną i Złotą, gdzie znajduje się obecnie mural artysty Blu, przedstawiający żołnierzy-kukły. Zanim na ścianie pojawi się nowe malowidło, odbędzie się symboliczny „pogrzeb” muralu Blu. Autorami muralu wrocławskiego, którego wernisaż odbędzie się 28 maja na ścianie Teatru Polskiego we Wrocławiu, będą Sławek „Zbiok” Czajkowski i Karolina Zajączkowska.

Kampania outodoorowa Przeżyjemy w teatrze połączona będzie z innymi wydarzeniami poświęconymi 250-LECIU TEATRU PUBLICZNEGO: akcji „Bilet za 250 groszy” (11 maja – początek sprzedaży biletu, 23 maja – finał, Dzień Teatru Publicznego), ekspozycji Instytutu Teatralnego na 6. Warszawskich Targach Książki (14-17 maja), wystawie IT w głównym gmachu Sejmu RP podczas „Nocy Muzeów” (16 maja).
- Kamila Paprocka

Autor: Kamila Paprocka
Zdjęcia: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Data publikacji: 29.04.2015 13:31

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!