archirama.pl

Titanic II: w Chinach powstaje wierna kopia legendarnego Titanica

Titanic II. Clive Palmer zbuduje nową wersję Titanica. Australijski miliarder planuje pierwszy rejs w 2016 roku. Titanic II będzie repliką legendarnego parowca, który w 1912 roku zatonął po zderzeniu z górą lodową. Na Titanicu II nie zabraknie jednak nowoczesnych rozwiązań.

Titanic II: w Chinach powstaje wierna kopia legendarnego Titanica

Poczuj się jak na oryginalnym Titanicu: luksusowe wnętrze, brak internetu i podział na klasy

Fot: Franck Boston/Photos.com

Titanic II. Koncern Blue Star Line, na czele z właścicielem Clivem Palmerem postanowił stworzyć replikę tragicznie zatopionego na Atlantyku parowca Titanic. Choć od katastrofy Titanica minęło ponad 100 lat, historia statku do dziś budzi żywe emocje. Miliarder z Australii chce przywrócić go do życia, tym samym odbyć podróż w czasie i złożyć hołd ofiarom tamtej katastrofy. Jak zapowiada, transatlantyk w nowej odsłonie ma być gotowy już w 2016 roku. Wtedy też rozpoczną się pierwsze rejsy Titanica II, trasą dawnego Titanica.

Replika oryginalnego statku Titanic

Replikę statku Titanic projektuje fińska firma Deltamarin, a zlecenie na budowę kopi Titanica otrzymało państwowe, chińskie przedsiębiorstwo CSC Jinling Shipyardl.

Luksusowe wnętrze Titanica II

Aby jak najlepiej oddać wygląd statku, w pracach nad projektem Titanica II uczestniczyło wielu historyków:  starano się bowiem zachować wszystkie detale oryginału. O ile z zewnątrz Titanic II będzie praktycznie identyczny jak pierwowzór, to architektura wnętrza transatlantyka ma być nowoczesna i dostosowana do wymogów XXI wieku.

Poczuj się jak na oryginalnym Titanicu: brak internetu i podział na klasy

Prawie 850 przestronnych kabin będzie znajdowało się na 9 pokładach statku. Na Titanic II wejdzie 2435 pasażerów. Załoga ma liczyć 900 członków. W architekturze wnętrza wyróżniać się będą ogromne schody, łaźnie tureckie, restauracje oraz salony, w których pasażerowie będą mogli odpocząć i oddać się rozrywce. Co ciekawe, na Titanicu II zachowany zostanie podział pasażerów na trzy klasy . Choć architektura wnętrz ma być dostosowana do dzisiejszych czasów na statku nie połączymy się przez internet ani nie obejrzymy telewizji. Tylko w ten sposób autorom projektu uda się oddać atmosferę obecną w oryginalnym parowcu Titanic.

Titanic poprawiony?

W projekcie Titanic II nie zrezygnowano jednak ze wszystkich nowoczesnych rozwiązań. Ważne elementy techniczne tj. nawigacja czy system bezpieczeństwa będą dalekie od pomiarów, stosowanych w ubiegłej epoce. Choć Titanic II ma taką samą długość jak jego poprzednik, szerokość transatlantyka ze względów bezpieczeństwa została powiększona. Zamiast28 metrówszerokości statek będzie miał32,2 metra. Ponadto kadłub, który w oryginale wykonany był ze stali nitowanej (nity podczas zderzenia z górą lodową puściły) zostanie zastąpiony spawaną stalą. W kominach zainstalowane zostaną radary, wykrywające bliskie przeszkody i alarmujące o nich.

Dodatkowy pokład wyposażony w łodzie ratunkowe

Łodzie ratunkowe, w które wyposażony był oryginalny Titanic nie mogły pomieścić wszystkich pasażerów. Ta sytuacja ma się już nie powtórzyć. W Titanicu II powstanie dodatkowy pokład z 18 łodziami ratunkowymi, w których w razie katastrofy każdy znajdzie dla siebie miejsce. Koszty budowy statku wyniosą w sumie około 400 mln euro.

Bilety na Titanic II

Chętnych do nabycia biletów już nie brakuje. Nieoficjalnie mówi się, że liczba zainteresowanych wycieczką Titanicem II wyniosła już 40 tys. osób. Choć cen biletów jeszcze nie znamy już dziś wiadomo, że będą bardzo wysokie. 

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: Franck Boston/Photos.com
Data publikacji: 5.08.2013 17:25

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!