Wystawa Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta przedstawia różne realizacje – małą architekturę, rzeźbę, malarstwo – współtworzące krajobraz Tychów w XX wieku. Wiele z nich stało się stałymi punktami w miejskiej przestrzeni, wokół których koncentrowało się życie miasta. Najstarsze z analizowanych realizacji to pomniki powstańcze z dwudziestolecia międzywojennego. Najnowsze powstały w ostatnich latach. Ekspozycja z jednej strony przedstawia zmiany artystyczne, z drugiej ich kontekst, realia społeczne i polityczne. Te zaś były na Śląsku bardzo szczególne. Polityka historyczna wpływała na dobór tematów, ale też dobór wzorów artystycznych. Względy estetyczne często musiały zejść na dalszy plan. Nie dotyczy to tylko ważnego przecież dla Tychów socrealizmu.
Na wystawie znalazły się projekty i fotografie obiektów zachowanych i tych już nie istniejących. Wśród artystów, których prace wybrali kuratorzy wystawy są między innymi Augustyn Dyrda, Stefan Borzęcki, Antoni Hajdecki, Jerzy Nowakowski, Józef Sękowski, Tomasz Wenklar, Franciszek Wyleżuch, Anna Szpakowska-Kujawska i Ewa Surowiec-Butrym. Wystawie towarzyszy publikacja autorstwa Patryka Oczko, kuratora.
Wystawę oglądać można w zrewitalizowanym budynku dawnej młótowni Browaru Książęcego w Tychach. Bryła z czerwonej cegły służyła dawniej jako miejsce suszenia odpadów powstających przy produkcji piwa. Od 2005 roku obiekt służy nowemu muzeum.
Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta
Wystawa czynna do 31 sierpnia 2015
Wstęp wolny
Muzeum Miejskie w Tychach, Dawna Młótownia
ul. Katowicka 9, Tychy
Kurator: Patryk Oczko
Autor projektu aranżacji: Łukasz Błażejewski