archirama.pl

Tychy. Przestrzeń publiczna i sztuka

Wystawa przygotowana przez Muzeum Miejskie w Tychach przedstawia zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej, wkraczanie w sferę publiczną nowych kierunków w sztuce i architekturze współczesnej

Patryk Oczko, Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta

Okładka książki Patryka Oczko, Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta. Nowa fala zainteresowania sztuką lat 50. i 60. przywraca do artystycznego obiegu realizacje z różnych miast 

Fot: Patryk Oczko


Wystawa Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta przedstawia różne realizacje – małą architekturę, rzeźbę, malarstwo – współtworzące krajobraz Tychów w XX wieku. Wiele z nich stało się stałymi punktami w miejskiej przestrzeni, wokół których koncentrowało się życie miasta. Najstarsze z analizowanych realizacji to pomniki powstańcze z dwudziestolecia międzywojennego. Najnowsze powstały w ostatnich latach. Ekspozycja z jednej strony przedstawia zmiany artystyczne, z drugiej ich kontekst, realia społeczne i polityczne. Te zaś były na Śląsku bardzo szczególne. Polityka historyczna wpływała na dobór tematów, ale też dobór wzorów artystycznych. Względy estetyczne często musiały zejść na dalszy plan. Nie dotyczy to tylko ważnego przecież dla Tychów socrealizmu.

Na wystawie znalazły się projekty i fotografie obiektów zachowanych i tych już nie istniejących. Wśród artystów, których prace wybrali kuratorzy wystawy są między innymi Augustyn Dyrda, Stefan Borzęcki, Antoni Hajdecki, Jerzy Nowakowski, Józef Sękowski, Tomasz Wenklar, Franciszek Wyleżuch, Anna Szpakowska-Kujawska i Ewa Surowiec-Butrym. Wystawie towarzyszy publikacja autorstwa Patryka Oczko, kuratora.

Wystawę oglądać można w zrewitalizowanym budynku dawnej młótowni Browaru Książęcego w Tychach. Bryła z czerwonej cegły służyła dawniej jako miejsce suszenia odpadów powstających przy produkcji piwa. Od 2005 roku obiekt służy nowemu muzeum.


Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta
Wystawa czynna do 31 sierpnia 2015
Wstęp wolny
Muzeum Miejskie w Tychach, Dawna Młótownia
ul. Katowicka 9, Tychy

Kurator: Patryk Oczko
Autor projektu aranżacji: Łukasz Błażejewski

Autor: KZ
Zdjęcia: Patryk Oczko
Data publikacji: 6.08.2015 15:44

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!