„Uwaga, budowa! Jak się projektuje i buduje dom” to rzadki w Polsce przykład publikacji popularyzujący architekturę najmłodszym. Rolf Toyka w swojej książce drobiazgowo pokazuje budowę i etap wyposażania budynku.
Ta edukacyjna książka dla dzieci ciekawie przedstawiająca proces budowy domu zawiera atrakcyjne rozwiązania edytorskie. Fachowe rysunki planów, materiałów budowlanych i narzędzi uzupełniają narrację.
Książka uczy na przykładzie dużego i skomplikowanego przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu, że nawet bardzo złożony plan można wcielić w życie. Pod warunkiem, że dysponuje się wiedzą i umiejętnością profesjonalnego zorganizowania pracy.
W roku 2010 książka „Uwaga, budowa! Jak się projektuje i buduje dom”została nominowana do prestiżowej Deutscher Jugendliteraturpreis.
Chodźcie z nami na plac budowy!
Plac budowy to bardzo interesujące miejsce. Jest tam koparka, są dźwigi, duża ciężarówka i cała masa pracujących robotników. Na pewno już nieraz staliście obok placu budowy i przyglądaliście się mu z zaciekawieniem. Z całą pewnością nie podobał wam się szyld „Teren budowy. Wstęp wzbroniony”.
Niestety, myszkowanie pomiędzy maszynami i urządzeniami jest naprawdę bardzo niebezpieczne. Właśnie dlatego przygotowaliśmy tę książkę! Ona zabierze Was na prawdziwy plac budowy, gdzie będziecie mogli spojrzeć przez ramię architektowi, murarzowi, elektrykowi, ślusarzowi oraz wielu innym robotnikom i zobaczyć, jak wygląda ich praca, zanim powstanie gotowy dom. A jeśli spojrzycie pod zakładki, dowiecie się, jak architekt kreśli swoje projekty, jak stawia się ścianę i miesza beton.
Kto wie? Może kiedyś wspólnie z architektami będziecie budować domy? Ale teraz chodźcie z Markiem na nasz plac budowy. Życzymy wam dobrej zabawy!
Rolf Toyka

-
Ost-See-Bad Zoppot wznoszono w bardzo modnym na przełomie XIX i XX wieku stylu alpejskim, którego twórcy lubowali się w drewnianych przybudówkach o konstrukcji ryglowej. W Sopocie większa część powstałej wówczas zabudowy przetrwała do dzisiaj, w tym około 300 domów wyposażonych w werandy. To one przydają kurortowi sielskości więcej
-
Sentyment do tradycyjnej miejscowej architektury zdecydował o kształcie budynku: współczesny dom miał być wzorowany na prostej formie ceglanej warmińskiej stodoły więcej
-
Syntetyczne kształty domu mogą przywodzić na myśl dziecięce rysunki kredą lub flamastrem więcej
-
Adaptacja silosu na mieszkanie
Ołomuniecki silos nie został oswojony, lecz okiełznany: nie mamy do czynienia z typowym loftem, mieszkaniem bezkonfliktowo wpisującym się w historyczną tkankę architektoniczną, ale z radykalną interwencją, której najważniejszym elementem jest dominująca, przeskalowana nadbudowa więcej
