Trwa 33. edycja konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni. Małe i duże tereny zielone można zgłaszać w jednej z trzech konkursowych kategorii, czyli Człowiek, Sąsiedzi i Firma. Jak łatwo się domyślić, w pierwszej kategorii jury ocenia ogrody prywatne, w kolejnej pielęgnowane przez wspólnoty, sąsiedztwa i inne grupy społeczne, w ostatniej ogrody należące do przedsiębiorstw – w tym ogrody na dachach, zielone ściany i atria ukryte w biurowcach. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 lipca 2016, a ogłoszenie wyników zapowiedziane jest na 28 sierpnia. Dla wielu mieszkańców stolicy wyniki mogą okazać się zaskakujące. Często okazuje się, że fantastyczne ogrody, ogródki i skwery znaleźć można w niespodziewanych miejscach. Na podwórzach kamienic w gęsto zabudowanych dzielnicach, w sąsiedztwie pofabrycznych budynków, za mijaną często bramą.
Nie tylko konkurs
Organizatorom konkursu Warszawa w kwiatach... zależy, by impreza stała się rozpoznawalna w mieście i nie dotyczyła wąskiego kręgu działkowców czy ogrodników-aktywistów. Chodzi raczej o promocję w stylu „nie święci garnki lepią” i przekonanie, że każdy może współtworzyć kawałek zielonego miasta. Dlatego podobnie jak w poprzednich edycjach konkursowi towarzyszą warsztaty praktyczno-teoretyczne zorganizowane pod hasłem Centrum Porad. W 2016 roku ramowy temat to „Miasto jako ogród społeczny”. Spotkania zorganizowane w ramach programu odbywają się w domku fińskim Państwomiasto na Trawie (PM na Trawie) przy ul. Jazdów 3/12.
Wszyscy zdajemy już sobie sprawę, że miasto nowoczesne to miasto zielone. Przyroda wkracza dzisiaj na tereny, z których miasta w początkach swojego rozwoju ją wyparły. Choć może już nie tak dzika i nieokiełznana. Nadaje się jej przecież określoną strukturę, reguluje zgodnie z jej rytmem, ale też w zgodzie z rytmem miasta. Żeby wypocząć w otoczeniu zieleni nie trzeba już jechać za miasto, wystarczy przejechać kilka przystanków tramwajem – mówią kuratorzy 33. konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni, Kwiatuchi.
Program wydarzeń
25 czerwca
15:00-18:00 – Czym są ogrody społecznościowe? Jaka jest ich historia i funkcja? Wycieczka rowerowa z Tour de Varsovi i Izą Kaszyńską
21:00 – do rana – Dansing międzypokoleniowy organizowany przez Magazyn ZwykłeŻycie – tańce w ogrodzie, drinki z palemką, hity z satelity. Muzyka - Piosenka Jest Dobra Na Wszystko i DJ Janeczka.
9 lipca
15:00-18:00 –Jadalne chwasty, zapomniane rośliny w zapomnianych miejscach, rośliny zapomniane, przepisy kulinarne na dania z dizkich roślin. Zamiast deseru warsztat chodzenia po drzewach z Pauliną Jeziorek
16 lipca
15:00-18:00 – Szczepienie roślin w warunkach domowych, roślinne składaki i doniczki domowej roboty.
6 sierpnia
15:00-18:00 – Rowerowa wycieczka po Warszawie – nominacje do nagród w 33. konkursie Warszawa w kwiatach i zieleni, po wycieczce wielki piknik.
Organizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy
Partnerzy: PM na Trawie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Ogród Botaniczny w Powsinie, MPWiK
Koordynator: Szustow. Kultura i komunikacja
Więcej informacji: www.warszawawkwiatach.pl