archirama.pl

Wieża antysmogowa – sposób na walkę ze smogiem. Czy to rozwiązanie ma szansę powstać w Polsce?

Od jakiegoś czasu smog w największych polskich miastach znacznie utrudnia funkcjonowanie mieszkańcom. Może nadszedł czas na walkę ze smogiem i budowę wieży anty smogowej? Samo rozwiązanie nie szpeci krajobrazu, a jego neutralna architektura na pewno nie jest architektonicznym kiczem. Zobaczcie sami.

Wieża anty smogowa

Wieża anty smogowa stanęła w zanieczyszczonym smogiem Pekinie

Fot: Derrick Wang/ Wikimedia Commons

W Rotterdamie zaczęła funkcjonować pierwsza wieża anty smogowa. Pomysłodawcą tej konstrukcji jest holenderski artysta Daan Roosegaarde. Powstała wieża nazywana jest często odkurzaczem na smog, ma wysokość 7 metrów i wcale nie szpeci krajobrazu swoim wyglądem. Jedna wieża na pewno nie oczyści całego powietrza, ale być może ustawienie kilku lub kilkunastu w całym mieście, znacznie poprawi jakość powietrza. Szacuje się, że budowa takiej wieży w Warszawie, to koszt ok. 250 tys. zł.

Walka ze smogiem – wieża antysmogowa, która produkuje biżuterię

Zasada działania wieży antysmogowej polega na wykorzystaniu technologii jonizacyjnej do oczyszczania powietrza, dzięki temu wokół wieży powstaje warstwa świeżego powietrza. Sama wieża ma kształt ażurowego wieloboku. Żeby było ciekawiej, wieżę można przemieszczać, aby zawsze znajdowała się tam, gdzie problem smogu jest największy. Po Rotterdamie wieża anty smogowa wyruszyła zatem do…Pekinu.

Aby zobrazować mieszkańcom miast, jak bardzo trujące jest powietrze, zanieczyszczenie będą usuwane z powietrza, a po sprasowaniu zamienią się w niewielką kostkę, która może pełnić rolę kamienia jubilerskiego. Aby powstał 1 kamień, wieża musi pozyskać 1000 m3 powietrza. Przewiduje się, że wieża antysmogowa jest w stanie wyprodukować dziennie nawet 3500 kostek.

Wieża anty smogowa w Rotterdamie już działa

Zdjęcia: Derrick Wang/ Wikimedia Commons
Data publikacji: 10.01.2017 11:39

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!