W Rotterdamie zaczęła funkcjonować pierwsza wieża anty smogowa. Pomysłodawcą tej konstrukcji jest holenderski artysta Daan Roosegaarde. Powstała wieża nazywana jest często odkurzaczem na smog, ma wysokość 7 metrów i wcale nie szpeci krajobrazu swoim wyglądem. Jedna wieża na pewno nie oczyści całego powietrza, ale być może ustawienie kilku lub kilkunastu w całym mieście, znacznie poprawi jakość powietrza. Szacuje się, że budowa takiej wieży w Warszawie, to koszt ok. 250 tys. zł.
Walka ze smogiem – wieża antysmogowa, która produkuje biżuterię
Zasada działania wieży antysmogowej polega na wykorzystaniu technologii jonizacyjnej do oczyszczania powietrza, dzięki temu wokół wieży powstaje warstwa świeżego powietrza. Sama wieża ma kształt ażurowego wieloboku. Żeby było ciekawiej, wieżę można przemieszczać, aby zawsze znajdowała się tam, gdzie problem smogu jest największy. Po Rotterdamie wieża anty smogowa wyruszyła zatem do…Pekinu.
Aby zobrazować mieszkańcom miast, jak bardzo trujące jest powietrze, zanieczyszczenie będą usuwane z powietrza, a po sprasowaniu zamienią się w niewielką kostkę, która może pełnić rolę kamienia jubilerskiego. Aby powstał 1 kamień, wieża musi pozyskać 1000 m3 powietrza. Przewiduje się, że wieża antysmogowa jest w stanie wyprodukować dziennie nawet 3500 kostek.