Lifestyle
LIFESTYLE
Wieża Eiffla ulubionym miejscem samobójców

Wieża Eiffla w Paryżu. Miejsce samobójczych i głupich śmierci. Zobaczcie jednego ze śmiałków myślał, że umie latać

  • Komentarze

Wieża Eiffla zapisała się na kartach historii Paryża także tragicznymi wydarzeniami. Wieża Eiffla, według danych paryskiej prefektury policji, jest bowiem miejscem około 400 śmierci – w większości były to samobójstwa.

Najczęściej samobójcy skakali z pierwszej widokowej platformy wieży Eiffla czyli z wysokości 57 metrów. Oznacza to, że ich ostatni lot – w zależności od masy ciała – trwał około 3 sekundy.

Wieża Eiffla – pierwsza śmiertelna ofiara

Pierwszą śmiertelną ofiarą wieży Eiffla był inżynier, który kontrolował działanie wind wożących turystów na górę. Kolejną był nieznany z imienia i nazwiska samobójca, który powiesił się metalowym przęśle wieży Eiffla 15 lipca 1989 roku. Co dziwne żaden z kolejnych 30 samobójców (aż do roku 1912 roku) nie skoczył z wieży Eiffla – wszyscy kończyli swój żywot wieszając się na elemencie konstrukcji.

Wieża Eiffla – początek śmiertelnych skoków

Pierwszym, który poniósł śmierć spadając z wysoka i zapoczątkował modę na tego typu samobójstwa był austriacki krawiec Franz Reichelt, który testował własnego projektu płaszcz i spadochron w jednym. Chciał pochwalić się swoim wynalazkiem przed merem Paryża, jednak ten zalecił, aby testowy skok wykonała kukła. Krawiec pewny sukcesu, w ostatniej chwili sam przywdział płaszcz i poszybował wprost do królestwa wiecznie żywych, lądując w międzyczasie na ziemi o 57 metrów niżej. Pewny siebie krawiec został odznaczony nagrodą Darwina w kategorii najgłupszej śmierci na świecie. Zobaczcie jego ostatni skok z wiezy Eiffla

Wieża Eiffla – bezskuteczny montaż siatek

Na polecenie władz miasta, których zaskoczyła liczba śmierci na własne życzenie,  na wieży Eiffla zamontowano siatki ochronne. Jednak desperaci, który chcieli umrzeć z niesamowitym widokiem w oczach, szybko zorientowali się, że przestrzeń między barierkami wieży Eiffla jest na tyle duża, że z łatwością dorosły człowiek przeciśnie się.

Wieża Eiffla – szczęśliwe zakończenie samobójczego skoku

Niektóre skoki z wieży Eiffla kończyły się szczęśliwie: dwie osoby podczas samobójczego skoku z wieży Eiffla nie odniosły większych obrażeń. Pierwszą z nich jest mężczyzna, którego wiatr zniósł na belki wieży Eiffla. Desperat doznał jedynie kilku złamań. Jeszcze więcej szczęścia miała pewna zdołowana mieszkanka Paryża, która chcąc skrócić swój ciężki żywot wylądowała na płóciennym dachu jednego z zaparkowanych pod wieżą Eiffla samochodów. Nie dość, że pojazd uratował jej życie to jeszcze jego właściciel stał się mężem niedoszłej samobójczyni.

przeczytaj rowniez
Autor: Dorota Tomaszewska
Zdjęcia: Ming44 / Wikipedia
Data publikacji: 22.05.2013 12:56
do góry
uaktualnij licznik
PODOBNE
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.