archirama.pl

Wieżowiec Sky Tower w karykaturze

Wieżowce pobudzają wyobraźnię, a niektóre z nich bywają bohaterami opowiadań i powieści. Wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu dołączył do tego grona dzięki powieści Marka Dryjera. Niestety

Wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu. Przypomina wysoką tubę ustawioną pośród zabudowań miasta

Wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu. Przypomina wysoką tubę ustawioną pośród zabudowań miasta

Fot: Guma89 / Wikimedia Commons

Wieżowiec po apokalipsie

Autor „Szklanego miasta” przejął się maksymą Alfreda Hitchcocka. Nie zaczął swojej historii od trzęsienia ziemi, ale wybrał równie efektowną katastrofę. W sierpniowy dzień Wrocław znika z powierzchni ziemi, zmieciony przez wybuch bomby atomowej. Nad morzem gruzów góruje tylko Sky Tower, z wciąż nienaruszonymi przez eksplozję szybami i funkcjonującymi windami. Nic dziwnego, że w stronę drapacza chmur kierują się nieliczni ocaleni. Jest wśród nich projektantka budynku i ekspert w dziedzinie atomistyki, zimny i twardy jak Brudny Harry. Główny bohater nie odwraca wzroku, kiedy sto metrów od niego ludzie płoną jak pochodnie, sam przy tym nie odnosi najwyraźniej żadnych obrażeń. Wiedząc, że impuls elektromagnetyczny zniszczy elektronikę we współczesnych samochodach, zabiera porzuconego w pobliżu Forda Mustanga z lat 70. i rusza w stronę mrocznej wieży. Wybór miejsca schronienia narzuca się sam: Sky Tower swym widokiem przytłaczał wszystko wokół. Był żyjącym mitem, legendą o szklanych domach ponad chmurami. Był dumą nie tylko miasta, ale i całego kraju...

Architektura wnętrz de luxe

A bryła to nie wszystko. Wnętrze, do którego trafiają bohaterowie, okazuje się ucieleśnieniem dość szczególnie pojmowanego luksusu. Telewizor zawieszony na ścianie, sto czterdzieści cali, dawał niesamowitą rozrywkę. Tysiąc kanałów nadających non stop, istne medialne szaleństwo, pomieszanie z poplątaniem. I dywany z Indii, złotą nicią wyszywane. Włoskie meble i łazienka, błękitną glazurą połyskująca niczym gwiazda najjaśniejsza, marzenie tysięcy, niedostępne większości.
Lubię literackie kurioza, ale tym razem nie dałem rady doczytać do końca. Egzaltowany język po kilkunastu stronach przestaje bawić, gramatyczne potknięcia męczą, akcji właściwie nie ma. Autorowi udał się właściwie tylko chwyt marketingowy, czyli umieszczenie akcji w znanym wrocławskim budynku. To jednak trudno uznać za nowość – po obu Krajewskich, Kalecie, Ziemiańskim i wielu innych.
Na „Szklane miasto” trafiłem przypadkiem w sieci. Książkę można kupić jako e-book, ale autorowi udało się zaistnieć także poza wirtualnym obiegiem. Jego książki można znaleźć w księgarniach. Cóż, jeśli jemu się udało, szansę ma każdy.

Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Guma89 / Wikimedia Commons
Data publikacji: 28.07.2016 17:12

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!