Lifestyle
LIFESTYLE

Współczesna architektura Katowic, czyli Rajza po Kato

  • Komentarze

Modernizm, architektura współczesna i muzyka. Rajza po Kato 2014

Modernizm w Katowicach, architektura współczesna na Śląsku i muzyka, czyli Rajza po Kato 2014

Fot: Rajza po Kato - materiały prasowe

Rajza po Kato to spotkania z twórcami współczesnej architektury Katowic i Śląska, wystawa fotografii Nicolasa Grospierre’a, dyskusje i warsztaty. Początek już w sierpniu 2014

Modernizm i architektura dziś

Pierwszego sierpnia 2014 rozpoczyna się w Katowicach spotkanie ze współczesną architekturą, czyli Rajza po Kato. Na początek wystawa fotografii, czyli nowy cykl zdjęć znanego fotografa Nicolasa Grospierre’a - spotkanie z architekturą Katowic. Na zdjęciach – miasto w pigułce. Połączenie historii, niedawnych wspomnień o wielkim przemyśle, współczesności i tego, co zapowiada przyszłość. Historia Katowic opowiedziana została z perspektywy zmian w architekturze i urbanistyce Śląska. Od charakterystycznych osiedli robotniczych, czyli Giszowca i Nikiszowca, przez modernizm dwudziestolecia, po architekturę powojenną i współczesną. Wśród budynków są podręcznikowe przykłady architektury Śląska, między innymi Spodek czy Osiedle Gwiazdy, ale też nowe bryły, takie jak Dom Kultury i wielokrotnie nagradzana biblioteka CINiBA.
Architektoniczne zdjęcia będzie można oglądać na ogrodzeniu placu budowy Supersamu, przy ul. Piotra Skargi 6.

OFF Festival Katowice plus współczesna architektura

Rajza po Kato towarzyszyć będzie też OFF Festivalowi Katowice. Od pierwszego do trzeciego sierpnia, czyli w daniach festiwalu, w specjalnym pawilonie odtwarzane będą filmy o współczesnej architekturze, będą się odbywać dyskusje i warsztaty. Dla mniej aktywnych przygotowano leżaki i podręczną biblioteczkę architektoniczną.
 W 2014 roku częścią programu są także spacery szlakiem modernizmu i  architektury Katowic. Przewodnicy opowiadać będą o skomplikowanej i bogatej historii miasta i architekturze, która powstała dzięki Polakom, Niemcom i innym mieszkańcom Śląska.

Tegoroczna Rajza po Kato jest drugim takim wydarzeniem. Mecenasem projektu jest DH Supersam, zaś organizatorem Griffin Art Space, promujący współpracę przedsiębiorców i artystów.  
Na trzech sierpniowych dniach sprawa się nie kończy. Rajza po Kato będzie trwać do jesieni 2015 roku. Cykl spotkań z projektantami, wykładów i dyskusji podsumuje publikacja, czyli przewodnik po Katowicach.
Kolejne wydarzenia prezentować będziemy w Archiramie.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Rajza po Kato - materiały prasowe
Data publikacji: 22.07.2014 15:58
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.