archirama.pl

Współczesna architektura krajobrazu ze Skandynawii

Architektura współczesna z krajów skandynawskich jest znana i ceniona. Trochę rzadziej mówi się o przestrzeniach publicznych i architekturze krajobrazu Północy. Okazją do spotkania z projektantami była kolejna konferencja SAK

Współczesna architektura krajobrazu Skandynawii,1:1 landskab, dziedziniec Classensgad

Współczesna architektura krajobrazu Skandynawii. Jeden z projektów pracowni 1:1 landskab, dziedziniec Classensgad. Rewitalizacja podwórza nie mogła wiązać się z wprowadzeniem stałej zieleni, projektanci zaproponowali więc "dywan" z kolorowej kostki i ścianę z kwiatami doniczkowymi. Właściciele rowerów przestali zostawiać swoje pojazdy na środku podwórza - podkreślają architekci

Fot: 1:1 landskab

Żeby zaprojektować dobrą przestrzeń publiczną, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, zasugerował dość przewrotnie Thorbjörn Andersson podczas kwietniowej konferencji z cyklu „Współczesna architektura krajobrazu - trendy, technologie i praktyka". Andersson to wykładowca akademicki i uznany projektant SWECO Architects, miał okazję współpracować m.in. z Frankiem Gehrym, Tadao Ando i innymi tuzami współczesnej architektury. Może sobie więc pozwolić na porady w amerykańskim stylu „jak osiągnąć sukces w dziesięciu krokach”:  

· Przede wszystkim słuchaj miejsca, kontekst jest najważniejszy.
· Niech główna idea decyduje o projekcie, na początku nie skupiaj się na drobiazgach.
· Zaczynaj od opracowania projektu w dużej skali. Najpierw idea, później design.
·  Wykorzystuj krajobraz, włącz dalsze otoczenie do swojego projektu (shakkei).
·  Delikatny dotyk może być lepszy od radykalnych działań.
·  Stosuj duże formy. Inaczej niż w architekturze, to nie człowiek jest punktem odniesienia, ale krajobraz.
·  Pomyśl, jak miejsce będzie wyglądało o zmierzchu.
·  Wykorzystuj różnice poziomów.
·  Zwracaj uwagę na granice i obrzeża.
·  Używaj ponownie; re-use i recykling mają przyszłość. 

Projektant ilustrował kolejne punkty zdjęciami z własnych realizacji, takich jak Physic Garden wypełniony roślinami leczniczymi przygotowany dla firmy farmaceutycznej, czy mebel miejski-pasaż zrobiony z wielkiej, pociętej na segmenty cysterny w Holmens Bruk. Na koniec przyznał, że jego dekalog jest nie tylko całkowicie subiektywny, ale i zmieniał się wielokrotnie – projektant krajobrazu musi uczyć się przez całe życie. 

W warszawskiej siedzibie SARP o niektórych wyzwaniach typowych dla zawodu opowiadali także inni Skandynawowie. Henrik Bos, dyrektor jednej z największych fińskich firm wykonawczych VRJ Group przedstawił organizację pracy w dużym zespole. Stein Wikholm, właściciel grupy Wikholm AS mówił o zielonych dachach i nowej organizacji przestrzeni dla pieszych, zaś Trine Trydeman i Jacoba Kampa, założyciele duńskiej pracownia 1:1 landskab o planowaniu zieleni z myślą o bezpośrednim i długodystansowym efekcie. Projektanci podkreślili konieczność przewidywania efektów w skali wielu lat, a więc wyobrażenia sobie wielu wersji tego samego parku. Żeby osiagnąć dobry efekt na wszystkich etapach, projektanci łączą rośliny z rzeźbiarskimi instalacjami. Dzieła sztuki przyciągają wzrok i wyznaczają przestrzeń parku, nim wyrosną w nim drzewa i krzewy. Stopniowo rośliny wzrastają i zyskują na znaczeniu, by ostatecznie zdobyć dominację. 
Para projektantów opisała też wdrażany w Kopenhadze program „parków kieszonkowych”. Pocket parks to niewielkie tereny zielone zakładane na pustych działkach w mieście, np. w miejscu wyburzonych budynków. Ich realizacja nie wymaga wielkich funduszy ani kosztownych przekształceń terenu, zapewniają natomiast dostęp do zieleni mieszkańcom gęsto zabudowanych miast. 


Spotkanie ze skandynawskimi projektantami to już dziesiąta konferencja z cyklu „Współczesna architektura krajobrazu - trendy, technologie i praktyka". Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) od pięciu lat zaprasza znanych architektów krajobrazu z Polski i Europy Zachodniej. Na konferencji prezentowane są nowe projekty i realizacje, a także produkty i rośliny. Kolejna edycja zaplanowana jest na jesień 2015 roku.
- Krzysztof Zięba

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) - materiały prasowe, 1:1 landskab, Jan Raeber, materiały prasowe SAK
Data publikacji: 11.07.2015 12:31

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!