Makiety z papieru
Model Cricoteki to pierwszy z serii dodatków, które będą towarzyszyć kolejnym numerom miesięcznika Architektura-murator począwszy od czerwca. Kolekcja składa się z miniaturowych modeli znanych brył, najlepszych przykładów współczesnej architektury w Polsce. Makiety przedstawiają obiekty zakwalifikowane do finału konkursu architektonicznego ŻYCIE W ARCHITEKTURZE.
Pierwszy z nich to Cricoteka, Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Cricoteka. Bryłę zaprojektowało Q2 Konsorcjum (nsMoonStudio i Wizja), zaś autorem makiety jest Paweł Kurtyka z pracowni projektowej Wizja.
Kolejne bryły to między innymi dom jednorodzinny w Lublińcu (Dyrda Fikus Architekci), zdobywca Mies van der Rohe Award - Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (Estudio Barozzi Veiga), zespół mieszkaniowy przy alei Wilanowskiej w Warszawie (JEMS Architekci). Co ważne, makiety projektowane są przez tych samych architektów, którzy projektowali rzeczywiste budynki.
Zrób to sam
Makieta dostarczana jest w wersji „instant”, jako arkusz w formacie A3. Poszczególne części modelu trzeba samodzielnie wyciąć, zagiąć w zaznaczonych miejscach i skleić.
Nawet najlepsze bryły nie mają szans na taką masową popularność jak choćby piłkarskie karty, ale pomysł promocji architektury współczesnej zwraca uwagę. To samo medium wykorzystane zostało ostatnio także w książce Marleny Happach ARCHITEKTURKI...