archirama.pl

Wystawa fotografii słynnej modelki Veruschki i artysty Holgera Trülzscha w Warszawie

Do Warszawy przywędrowała wystawa fotografii i filmów pt. Behind the Appearances/Znikać, by istnieć autorstwa duetu Very Lehndorff, znanej jako modelka Veruschka i artysty Holgera Trülzscha. Wystawa sztuki współczesnej potrwa od 27 września do 30 listopada 2014

Praca autorstwa modelki Veruschki i artysty Holgera Trülzscha  z cyklu pt. Oxydation z1978 roku

Praca autorstwa modelki Veruschki i artysty Holgera Trülzscha  z cyklu pt. Oxydation z1978 roku

Wystawa modelki Verushki i Holgera Trülzscha – film, fotografia i performace jako jedna sztuka współczesna

Behind the Appearances / Znikać, by istnieć to pierwsza tak duża wystawa prac artystów Very Lehndorff, słynnej modelki Veruschki oraz Holgera Trülzscha – artysty malarza i rzeźbiarza oraz twórcy instalacji, a także członka eksperymentalnego zespołu muzycznego Popul Vuh.
Współpraca dwojga artystów rozpoczęła się na przełomie lat 60. i 70. Cyklem performance’ów z 1970 roku, który zatytułowany został Mimicry-Dress-Art. Kolejne cykle to Oxidations z 1978 i Prato/Sirius z 1985-88 roku.

Do tego projektu autorzy nie zapraszali publiczności, a jedynie nagrywali i fotografowali swoje spektakle. Charakterystyczne dla tej sztuki współczesnej były miejsca - opuszczone hale targów rybnych w Hamburgu, czy też składy starych ubrań i tkanin w Prato nieopodal Florencji. Specyficzna była także technika artystyczna, wypracowana przez duet Lehndorff/Trülzsch. Polegała ona na malowaniu ciała Veruschki tak, by jak najbardziej wtapiało się w otoczenie. Modelka użyła nawet kiedyś słów Moją jedyną intencją jest wtopienie się w tło. Powstałe „żywe obrazy” tworzyły podstawę do 20-godzinnych preformance’ów.

Już 27 września będziemy mieli okazję przyjrzeć się zdjęciom i filmom, które wówczas powstały. Wystawa odbędzie się w Spectra Art. Space, na ulicy Bobrowieckiej 6 w Warszawie. Towarzyszyć jej będzie ilustrowany katalog z tekstami autorstwa Susan Sontag oraz Andy Rottenberg.

Więcej informacji na: starakfoundation.org/pl/spectra

Milena Glinojecka

Data publikacji: 22.09.2014 13:28

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!