Lifestyle
LIFESTYLE

Zabójcza moda. Kontrowersyjna moda z martwych zwierząt od Sruli Recht

 • Komentarze

Zabójcza moda: No Gravity od Sruli Rechts
Fot: Marino Thorlacius
 • Zabójcza moda: No Gravity od Sruli Rechts
 • Zabójcza moda: No Gravity od Sruli Rechts
 • Zabójcza moda: No Gravity od Sruli Rechts
 • Zabójcza moda: No Gravity od Sruli Rechts
 • Zabójcza moda: No Gravity od Sruli Rechts
 • Zabójcza moda: No Gravity od Sruli Rechts
 • Zabójcza moda: No Gravity od Sruli Rechts
 • Zabójcza moda: No Gravity od Sruli Rechts
 • Zabójcza moda: No Gravity od Sruli Rechts
 • Zabójcza moda: No Gravity od Sruli Rechts

When Gravity Fails to kontrowersyjna kolekcja mody męskiej na sezon jesień / zima 2012 od Sruli Recht. Ten islandzki dizajner użył w swojej makabrycznej kolekcji 21 nieżywych kosów i skóry z 28 jagniąt... które nie przeżyły porodu. Skojarzenie moda to śmierć jest już prawie oczywiste. Szok?

Ofiary mody czy ofiary dla mody?

Projekty wychodzące z pracowni Sruli Recht leżą gdzieś pomiędzy współczesnym dizajnem i modą. W tym roku islandzki dizajner zaprezentował kontrowersyjną kolekcję mody męskiejWhen Gravity Fails (Kiedy grawitacja zawodzi). Zawiera pełne spektrum ubioru męskiego: od płaszczy przez kurtki, swetry, spodnie i legginsy po buty, torebki, rękawiczki, szaliki i srebrną biżuterię. W sumie kilkadziesiąt stylów i wariacji materiałowych. Co je łączy? Surowy klimat Islandii i… wszechobecna śmierć, którą musiały zapłacić ofiary mody.

Tym razem nie mamy na myśli fashion victim i ostatnich pieniędzy, które wydajemy na wyprzedażach, ale prawdziwą krew dzikich zwierząt. Brzmi melodramatycznie? Zajrzyjcie do naszej galerii - przedstawiamy projekty najciekawszych ubrań z kolekcji mody śmierci When Gravity Fails.

Przybrać piórka… martwych kosów

Skóry i futra w modzie – to żadna nowość. Sruli Recht poszedł o krok dalej. W makabrycznej kolekcji zastosował skrzydła ptaków, kawałki ryb, a nawet skóry z jagniąt, które nie przeżyły porodu. Te ostatnie cechuje podobno nadzwyczajna miękkość i delikatność. Uszyto z nich płaszcz Born Out of This.

Do stworzenia kreacji Icarus, Post-Crash (Ikar Powypadkowy) użyto 21 martwych kosów. Skrzydła z piórami przyszyto do podstawy ze skóry renifera. Całość sprawia wrażenie kolekcji wypchanych ptaków z jakiegoś muzeum osobliwości. Przypomina też szybę samolotu po zetknięciu się z chmarą ptaszysk. Jednym słowem – makabra, którą można włożyć na siebie.

Jednak kolekcja Sruli Recht to także bardziej tradycyjne materiały. Dizajner współpracował z Atlantic Leather – garbiarnią, w której rodzimi Islandczycy wyprawiają skóry. Materiały, które także występują w When Gravity Fails to także skóry koni, reniferów, owiec. Drugim materiałem dominującym w kolekcji jest wełna – również od islandzkiego producenta dzianin. Tylko jersey był importowany, bo nie można go było dostać w Islandii. Ostatecznie aż 98% materiałów pochodziło z Islandii – co jest nietypowe dla wyspiarskiej mody.

Chłodny miejski look od Sruli Recht

Kolekcja Sruli Recht to miejski look człowieka z północy. Prostota, minimalizm, naturalne materiały. Dizajner ucieka do terapii szokowej. Moda to za mało, w kolekcji When Gravity Fails szuka skojarzeń mody ze śmiercią. Projektant wykorzystał rodzime, naturalne materiały, ale przyczynił się do destrukcji rodzimego krajobrazu, za co zresztą był krytykowany.

Ale jak dla nas propozycje Sruli Recht mają pewną siłę – są odbiciem surowego krajobrazu Islandii, w której tworzy artysta. Paradoksalnie Sruli Recht odwołuje się też do siły natury, która robi wrażenie. When Gravity Fails z tytułu i przewijające się w projektach ptasie skrzydła to bezpośrednie nawiązanie w tym kontekście - ofiara oddaje siłę swojemu katu? I w końcu dlaczego porusza nas to bardziej niż skórzana ramoneska i nowa para butów bynajmniej nie z papieru z recyclingu?

przeczytaj rowniez
Źródło: Dezeen Magazine
Autor: Redakcja
Zdjęcia: Marino Thorlacius
Data publikacji: 12.08.2011 00:06
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.