Budynki teatralne, które będziemy mieli okazje zwiedzić, to doskonałe przykłady architektury wielu różnych epok. Cały projekt składać się będzie z 11 szlaków. Każda z tras natomiast, będzie przedstawiała od 9 do 12 brył teatrów historycznych, wybudowanych w latach 1500-1918 w Europie. Na początek wakacji 2014 wyruszymy szlakiem Trasy Adriatyckiej...
Otwarcie Trasy Adriatyckiej – co zobaczyć?
Trasa Adriatycka jest pierwszym otwartym szlakiem Europy Południowo-Wschodniej. Szlak prowadzi przez Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię aż po Czarnogórę.
Pierwszy przystanek na szlaku to Słoweński Teatr Narodowy w Mariborze wybudowany w 1852 roku w stylu klasycystycznym, jednak z barokową widownią. Kolejne dwa budynki teatralne na trasie to: opera w Lublanie wzniesiona w 1892 roku i Słoweński Teatr Dramatyczny w Lublanie – secesyjny budynk autorstwa Aleksandra Grafa. Z Lublany przenosimy się do stolicy Chorwacji i jej największego teatru – Chorwackiego Teatru Narodowego w Zagrzebiu, otwartego w 1895 roku. To barokowy budynek z ośmioma malowanymi kurtynami projektu słynnych wiedeńskich architektów Fellnera i Helmera. Dziesięć lat wcześniej, ci sami architekci zaprojektowali piękny Teatr Narodowy w Rijece. Na uwagę w teatrze zasługuje sufit głównej sali ozdobiony malowidłami alegorycznymi braci Klimt. Z Rijeki szlak teatralny wiedzie do eklektycznego teatru w Sibenik wybudowanego w latach 1863–1870 przez Josip Slade Śilović z Trogir. Kolejnym obiektem jest najstarszy w Europie teatr publiczny na wyspie Hvar. Został on utworzony w 1612 roku w istniejącym już wcześniej budynku Arsenału. Widownia, która się tam znajduje, zaprojektowana została przez Crescini i pochodzi z 1803 roku. Opuszczając Adriatyk jedziemy do Bośni i Hercegowiny. Tu odwiedzamy najważniejszy Teatr Narodowy w Sarajewie, zbudowany w 1921 roku według projektu Karlo Parzika. Trasę Adriatycką kończymy na północy, niedaleko Serbii, gdzie zwiedzimy teatr w Somborze.
Te dziewięć historycznych obiektów teatralnych Trasy Adriatyckiej, a także towarzyszące im krajobrazy rozciągnięte pomiędzy miastami sprawią, że wakacje 2104 pozostaną na długo w naszej pamięci. Życzymy miłego zwiedzania.
Milena Glinojecka
