archirama.pl

Zieleń w przestrzeni publicznej i architektura Warszawy

Konkurs Warszawa w kwiatach i zieleni został rozstrzygnięty

Zielona architektura Warszawy. Ogród na Paca

To nieprawda, że wielkich miastach nie ma już sasiedzkich społeczności. Wyróżniony I nagrodą w kategorii Sąsiedzi ogród przy ul. Paca 40 na warszawskim Grochowie służy mieszkańcom okolicznych domów

Fot: Warszawa w kwiatach i zieleni, materiały konkursowe

Na długo zanim terminy „ekologia” czy „zrównoważony rozwój” stały się popularnymi hasłami, w wielu miastach przykładano wagę do miejskiej zieleni. Drzewa i kwiaty miały być ozdobą i uzupełnieniem architektury. W Warszawie promocją miejskiej zieleni zajęto się w latach 30. Władze stolicy w latach prezydentury Stefana Starzyńskiego zorganizowały biuro porad ogrodniczych, a nawet wydawało nieodpłatnie sadzonki roślin ozdobnych. W 1938 roku zorganizowano pierwszy konkurs na najpiękniejszy balkon. Jedną z dwóch głównych nagród otrzymała gwiazda sceny i przedmiot zainteresowania ówczesnych „tabloidów”, Mira Zimińska-Sygietyńska. Równorzędna nagroda trafiła do Zofiii Wóycickiej – tej samej, która na początku lat 70. XX wieku jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy reaktywowała konkurs.

Organizatorzy konkursu starają się zachęcić do udziału nowych uczestników, w tym grupy sąsiedzkie dbające o wspólne ogródki czy klomby.  
Rozstrzygnięcie najnowszej, 33. edycji konkursu przypadło na sierpień 2016. Na konkurs nadesłano 230 zgloszeń. Na zwycięzców czekały nagrody Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy; jury nagrody prezydenckiej przyznano wyróżnienia w trzech kategoriach: Człowiek, Sąsiedzi oraz Firma/Instytucja, oraz specjalną Nagrodę im. Stefana Starzyńskiego za działania w szczególny sposób propagujące ideę konkursu.

W kategorii Człowiek nagroda przyznawana jest za rośliny uprawiane indywidualnie na balkonie, parapecie, czy w ogródku przydomowym:
 I miejsce – Zygmunt Gasiuk (Żoliborz)
II miejsce – Krystyna Lenartowicz (Żoliborz)
II miejsce – Teresa Jasińska (Praga Północ)
 
W kategorii Sąsiedzi, przyznawanej oddolnym inicjatywom sąsiedzkim i społecznym – za umiejętność komunikowania się i organizowania wśród sąsiadów:
I miejsce – ogród społecznościowy „Ogród na Paca” (Praga-Południe)
II miejsce – Katarzyna Romańczuk (Śródmieście)
III miejsce – ogród społecznościowy „Fort Bema” (Bemowo)
 
W kategorii Firma/Instytucja, za pasję właścicieli firm prywatnych, instytucji, spółdzielni i wspólnot, które wychodzą poza podstawowe rozwiązania estetyczne:
I miejsce – restauracja „Pasta” (Praga-Południe)
II miejsce – Wspólnota Mieszkaniowa „Dzieci Warszawy 25A i 25B” (Ursus)
III miejsce – Wspólnota Mieszkaniowa „Pod Koroną Alei Rzeczypospolitej 12” (Wilanów)
 
Nagrodę im. Stefana Starzyńskiego otrzymała Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Nowy Świat” (Śródmieście).

Swoje nagrody przyznało także Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Komisja Zarządu Głównego TPW w składzie: Barbara Waszak - przewodnicząca, Rafał Krupa, Małgorzata Chomicz-Mielczarek, Grażyna Dworakowska, Maria Kamińska, Sylwia Mróz, Agnieszka Trepkowska, Anna Wąsik i Elżbieta Rowińska – przedstawiciel Biura Kultury m.st. Warszawy wybrała najpiękniejsze Balkony, loggie i okna, Ogródki przydomowe, Budynki i tereny ogólnodostępne, Inne formy zieleni miejskiej, Osiedla mieszkaniowe. Komisja przyznała też dwa wyróżnienia dodatkowe: Mister Kwiatów i Nagrodę Specjalną Warszawską.

Nagrody TPW otrzymali:
Balkony, loggie i okna
Małgorzata i Włodzimierz Budniccy (Praga-Południe)
Anna Lewczuk (Praga-Północ)
Adam Szewczyk (Mokotów)

Ogródki przydomowe
Małgorzata Traczyk (Mokotów)
Edward Grygo (Praga-Północ)
Joanna Staszewska (Ursus)

Budynki i tereny ogólnodostępne
Zespół Szkół Specjalnych nr 91 (Praga-Południe)
Przedszkole nr 18 (Targówek)
Centrum Pomocy Społecznej im. A. Tymowskiego (Śródmieście)

Inne formy zieleni miejskiej
Monika Chmielewska (Praga-Południe)
Restauracja Amigos (Praga-Południe)
Restauracja Błękitny Zakątek (Ursynów)

Osiedla mieszkaniowe
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyczółek Grochowski” (Praga-Południe)
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Pracowników Kultury (Praga-Południe)
Wspólnota Mieszkaniowa „Zielony Nugat III” (Ursynów)

Mister Kwiatów
Uniwersytet Warszawski, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (Śródmieście)
Marianna Grala (Włochy)
Henryk Myśliwiec (Ursus)

Nagroda Specjalna Warszawska
Zarząd Oczyszczania Miasta
Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy (Ursus)
Jadwiga Kamińska, Ewa Celińska (Ursus)
 
Magazyn Zwykłe Życie wyróżnił ogród społecznościowy Miejsca Aktywności Społecznej „3 pokoje z kuchnią” (Białołęka).

Autor: KZ
Zdjęcia: Warszawa w kwiatach i zieleni, materiały konkursowe
Data publikacji: 30.08.2016 11:23

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!