Niezwykła bryła
Wybudowany w 1976 roku Szpital Balneologiczny w Druskiennikach na Litwie to jeden z najbardziej niezwykłych przykładów sowieckiej architektury. Ta bryła nie ma nic wspólnego z socrealizmem. Architekci, Romualdas Šilinskas i Aušra Šilinskienė, zaprojektowali formy fantazyjne i bogate. W intencji twórców bardzo nowoczesne, łączą architekturę modernistyczną z fantazyjnymi ozdobami. To połączenie modernizmu i stylu Gaudiego może nawiązywać do starej architektury Litwy. Falujące elewacje, przeskalowane szczegóły i kapryśne linie mają korzenie w architekturze barokowej i rokokowej, kwitnącej na obrzeżach Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Archoitekci ukończyli prace w 1976 roku. Zatopiony w zieleni kompleks szpitala sprawia wrażenie zbioru abstrakcyjnych, gigantycznych rzeźb. Efekt pogłębia pustka otoczenia – obiekt nie jest już użytkowany, zniknęli z niego pracownicy i kuracjusze.
Hydroklinika
Szpital Balneologiczny zrobił wrażenie na działającym w Polsce francuskim fotografie, Nicolasie Grospierre. Autor w cyklu „Hydroklinika” zatrzymuje wrażenie pustki i zagubienia brył – pomników epoki.
