archirama.pl

Bryła jak projekt Gaudiego połączony ze stacją kosmiczną – Hydroklinika

Co zobaczyć na Litwie? Polecamy Druskienniki, jedno z najbardziej znanych litewskich uzdrowisk z wyjątkową architekturą współczesną

Nicolas Grospierre, Hydroklinika, 2005

Nicolas Grospierre, Hydroklinika, 2005. Więcej informacji: www.grospierre.art.pl

Fot: www.grospierre.art.pl

Niezwykła bryła

Wybudowany w 1976 roku Szpital Balneologiczny w Druskiennikach na Litwie to jeden z najbardziej niezwykłych przykładów sowieckiej architektury. Ta bryła nie ma nic wspólnego z socrealizmem. Architekci, Romualdas Šilinskas i Aušra Šilinskienė, zaprojektowali formy fantazyjne i bogate. W intencji twórców bardzo nowoczesne, łączą architekturę modernistyczną z fantazyjnymi ozdobami. To połączenie modernizmu i stylu Gaudiego może nawiązywać do starej architektury Litwy. Falujące elewacje, przeskalowane szczegóły i kapryśne linie mają korzenie w architekturze barokowej i rokokowej, kwitnącej na obrzeżach Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Archoitekci ukończyli prace w 1976 roku. Zatopiony w zieleni kompleks szpitala sprawia wrażenie zbioru abstrakcyjnych, gigantycznych rzeźb. Efekt pogłębia pustka otoczenia – obiekt nie jest już użytkowany, zniknęli z niego pracownicy i kuracjusze.

Hydroklinika

Szpital Balneologiczny zrobił wrażenie na działającym w Polsce francuskim fotografie, Nicolasie Grospierre. Autor w cyklu „Hydroklinika” zatrzymuje wrażenie pustki i zagubienia brył – pomników epoki.


Zdjęcia: www.grospierre.art.pl
Data publikacji: 20.05.2014 13:00

Najlepszy portal o architekturze - Archirama.pl. Opuszczone miejsca dział na Archirama.pl. Wynajdujemy ciekawe opuszczone miejsca w Polsce i na świecie. To cię zdziwi. Galerie zdjęć z opuszczonych miejsc, opuszczonych fabryk, opuszcznych domów i innych opuszczonych budynków. Taka architektura też jest w Polsce. Mnóstwo opuszczonych miejsc jest w twoim mieście. Archirama.pl odkrywa najciekawsze opuszczone miejsca. Zwiedzanie opuszczonych miejsc jest modne. Zaplanuj z Archirama.pl podróże architektoniczne po opuszczonych miejscach. Ciekawe galerie zdjęć, które cię zainspirują do odkrywania opuszczonych miejsc. Czy taka architektura straszy?