Opuszczone miejsca
OPUSZCZONE MIEJSCA
Opuszczone miejsca: opuszczone miasto - Czarnobyl w rocznicę katastrofy

Wakacje 2013. Opuszczone miejsca. Opuszczone miasto Czarnobyl - zobacz jak wygląda po 27 latach od katastrofy elektrowni atomowej.

 • Komentarze

Czarnobyl i Prypeć są opuszczone od 27 lat

Czarnobyl i Prypeć są opuszczone od 27 lat

Fot: Chris, opuszczone.com
 • Czarnobyl i Prypeć są opuszczone od 27 lat
 • Pełna życia obiekty użyteczności publicznej dzisiaj straszą swoim wyglądem
 • Mineło 27 lat od katastrofy a Czarnobyl i Prypeć nadal są skażone
 • Ruiny budynków w Czarnobylu straszą swoim wyglądem
 • Drobne elementy świadczą o tym, że miasto zostało puszczone w pośpiechu
 • Wnętrza budynków są opuszczone i ulegają mijającym latom
 • Czas powoli niszczy niegdyś piękne miasteczko
 • Kiedyś dzieci grały tu w piłkę. Do dziś niektóre elementy świadczą o tym, że mieszkańcy byli pewni, że tu wrócą
 • Każda z książek jest skażona promieniotwórczymi pierwiastkami
 • Teren Czarnobyla i Prypeci prawdopodobnie nigdy nie będzie nadawać się do zamieszkania
 • Opuszczone miasto Czarnobyl - zobacz jak wygląda po 27 latach od katastrofy elektrowni atomowej.
 • Jednak życie dalej tu istnieje. Zielona roślinność nadaje mrocznego uroku temu miejscu
 • Na tym placu bawiło się tysiące dzieci. Do dziś wygląda jakby niedługo te dzieci miały tu wrócić
 • Skażenie gleby w tym rejonie dochodzi do około 20 cm, ale drzewa dalej się zielenią
 • Każdy z pozostawionych tu przedmiotów czeka na powrót mieszkańców
 • Po 27 latach każda z pozostawionych tu rzeczy skażona jest wysoką dawką promieniowania
 • Na tych samochodzikach będzie można pojeździć dopiero za około 700 lat
 • Kwiatki i drzewa kwitną tu każdej wiosny, ale je skażenie także dotchnęło
 • Przerażający obraz opuszczonego miasta świadczy o tragedii jaka przytrafiła się jego mieszkańcom
 • Grupa "likwidatorów" miała zając się niszczeniem skażonych rzeczy, stąd niektóre dewastacje
 • Mieszkańcy opuszczali miasto z nadzieją szybkiego powrotu. Minęło 27 lat i dalej Czarnobyl to opuszczone miasto
 • Poza ciszą i pustką krajobraz co roku ożywia zielona roślinność
 • W domach często leżą zabawki, książki ubrania. W mieście widać pozostałości po ogłoszeniach i bilbordach
 • Do Czarnobyla od kilku lat organizuje się wycieczki, jednak poziom skażenia uniemożliwia stały pobyt
 • Właściciele pozostawili swoje domy, które do tej pory stoją puste i niszczeją

Wakacje 2013. Czarnobyl 27 rocznica. 26 kwietnia 1986 doszło do największej katastrofy atomowej w dziejach świata. Mimo że minęło już 27 lat miasto Czarnobyl i Prypeć są opustoszałe. Jak wygląda dziś Czarnobyl. Przerażający krajobraz opuszczonego miasta (CZARNOBYL ZDJĘCIA).

Wakacje 2013. Opuszczone miejsca. Przed katastrofą atomową Czarnobyl zamieszkiwany był przez 15 tys. ludzi. Od 26 kwietnia 1986 roku Czarnobyl to całkowicie opuszczone miasto. Poza grupą około 2,5 tys. osób, głównie naukowców, przewodników specjalistów i pracowników różnych instytucji, miasto nie ma swoich stałych mieszkańców. A i ci mogą przebywać tam maksymalnie do 3 miesięcy w roku. Krajobraz tego opuszczonego miejsca przypomina miejsce, które zatrzymało się o godzinie 1:24. 26 kwietnia obchodzimy 27 rocznicę katastrofy w Czarnobylu - do dzisiaj jest to opuszczone miasto

Wakacje 2013. Opuszczone miejsca: opuszczone miasto przeraża do dzisiaj

Od momentu kiedy mieszkańcy opuścili miasto Prypeć i Czarnobyl wciąż mają nadzieję, że któregoś dnia to niegdyś piękne obecnie opuszczone miejsce będzie znowu tętniło życiem. W opuszczonym mieście większość rzeczy, mieszkań została pozostawiona w pośpiechu, co widać bardzo dokładnie na zdjęciach. W oknach często wiszą firanki, w mieszkaniach leżą zabawki, a na chodnikach nadal stoją ławki i czekają na powrót mieszkańców. Jednak powtórne zamieszkanie w opuszczonym mieście nie nastąpi szybko. Nadal odczuwalne są tam skutki wybuchu reaktora w Czarnobylu. Jednak od kilku lat do oferty wycieczek po opuszczonych miejscach dołączyły także podróże do tego opuszczonego miasta.

Wakacje 2013. Opuszczone miasto Prypeć - opuszczone miejsce

Opuszczone miasto Prypeć oddalone o kilka kilometrów od elektrowni atomowej w Czarnobylu dzisiaj nazywany jest miastem duchów. Całkowicie wyludnione i opuszczone miejsce zachwyca jednak…zielenią. Mimo ogromnego poziomu skażenia radioaktywnego, jakie ma miejsce przez ostatnie 27 lat w Czarnobylu, roślinność kwitnie, a na wiosnę drzewa zawsze stają się zielone.

>> Zobacz inne opuszczone miasta na świecie!

Puste budynkiw opuszczonym miejscu nadal wyglądają jakby lada chwila miało w nich pojawić się życie. W domu kultury nadal stoją meble i instrumenty, a w mieszkaniach widać nieuprzątnięty przed laty bałagan. W wesołym miasteczku ciągle możemy zauważyć nieruszone samochodziki, na których jeździły dzieci. Jednak mimo wszystko krajobraz opuszczonego miasta i jego architektura przerażają. W atmosferze miejsca ciągle czuć niepokój i niewiedzę ludzi, którzy w pośpiechu opuszczali dobytek swojego życia.

Wakacje 2013. Opuszczone miejsce: Czarnobyl to ciągle „reaktor strachu”

Na tematopuszczonego miejsca - Czarnobyla - i największej katastrofy w dziejach powstało wiele filmów. Niektóre wyreżyserowane, o specjalny, scenariuszu, inne dokumentalne poparte zeznaniami i opowieściami mieszkańców. W każdym z nich widać krajobraz opuszczonego miasta. Badania naukowców przewidują, że opuszczone miasto będzie można zaludnić dopiero za około 900 lat. Do tego czasu Czarnobyl i Prypeć będą żyły swoim życiem, a niegdyś nowoczesne i pełne radości budynki popadną w całkowitą ruinę. Prawdopodobnie jedynym życiem na tej pustyni budynków pozostanie zawsze obecna bujna roślinność.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: HumanTree, opuszczone.com, LudwiG, opuszczone.com, Chris, opuszczone.com
Data publikacji: 10.06.2013 14:08
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.