archirama.pl

Architektura modernizmu. Arch Modern - #3. Modernizm wiecznie żywy. Zapraszamy na kolejny wykład o architekturze XX i XXI wieku

Architektura modernizmu. Arch Modern - #3. Modernizm wiecznie żywy. Kolejny otwarty wykład Błażeja Ciarkowskiego o architekturze XX i XXI wieku odbędzie się 4 grudnia w klubokawiarni Owoce i Warzywa w Łodzi.  

Architektura modernizmu. Arch Modern - #3. Modernizm wiecznie żywy. Zapraszamy na kolejny wykład o architekturze XX i XXI wieku

Dom w Zurichu. Christian Kerez

Fot: www.kerez.ch

Architektura modernizmu. Kolejne spotkanie z cyklu Arch Modern poświęcone zostanie realizacjom współczesnych projektantów, na które spojrzymy przez pryzmat modernistycznych idei. Wykład będzie próbą odnalezienia odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących współczesnej architektury.

Problematyczny modernizm

Problematyczną kwestią jest obecność ruchu modernistycznego w dzisiejszej architekturze. Ile modernizmu skrywa w sobie neo-modernizm? Czy pogląd Rema Koolhaaasa, że współcześni twórcy świadomie łagodzą jego radykalny charakter ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? Ile prawdy jest w stwierdzeniu Charlesa Jencksa głoszącego upadek ruchu nowoczesnego?

Modernizm pozbawiony ideologii

W rzeczywistości polskiej najpopularniejszym źródłem inspiracji okazuje się miękki funkcjonalizm lat 30., a także architektura międzywojnia, które jest połączeniem elementów modernistycznych z pierwiastkami o charakterze klasycznym. Z kolei domy Roberta Koniecznego czy Christiana Kereza charakteryzujące się minimalistyczną estetyką są dowodem fascynacji ideami Miesa van der Rohe. Według Justina McGuirka główny nurt projektowania jest nadal modernistyczny. Dostrzegł on jednak podstawową różnicę – aktualnie został on pozbawiony najważniejszego pierwiastku – ideologii.

Gotowy przepis na nowoczesną architekturę

Poszukując odpowiedzi na pytanie o żywotność i popularność modernistycznej estetyki należy odnieść się do wypowiedzi Jerzego Sułtana, który twierdził, że styl międzynarodowy był łatwy. Modernistyczna estetyka została pozbawiona ideowych konotacji w związku z czym stała się niezwykle uniwersalna, ponieważ można stworzyć ją według opracowanych przed laty recept. Przepis na nowoczesną architekturę okazuje się niezwykle prosty: słupowa konstrukcja z płaskim dachem, poziome okna i surowy beton. Oto nowoczesna architektura!

Spotkanie odbędzie się 4 grudnia o godzinie 18:00 w klubokawiarni Owoce i Warzywa przy ulicy Traugutta 9 w Łodzi. Archirama jest patronem medialnym wydarzenia.

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: Wikimedia Commons, materiały prasowe, www.kerez.ch
Data publikacji: 27.11.2013 15:09

Rozmowy o architekturze.